сряда, 28 април 2010 г.

Руснаците вече няма да почиват на българското Черноморие !

Руснаците ще загубят България в шенгенската мъгла !

Докато всички държави от ЕС облекчават изискванията, за да привлекат повече почиващи, външно министерство нанесе сериозен удар върху родния туристически бранш !

Дарина Кахраманова

Това лято руските туристи могат да се откажат от почивка на българското Черноморие заради по-скъпата и трудна процедура за издаване на визи.

смимка: Велислав Николов

Едно популярно комедийно шоу в Русия преди време представи скеч за перипетиите на руснака, който иска да посети България по време на социализма. В него главният герой добре се е подготвил, за да получи виза: носи 18 препоръки от работата, от партията, от домоуправителя, от профсъюзите, 6 плика със снимки 3 на 4 сантиметра и нотариално заверена рентгенова снимка. Въпреки това обаче властите го отпращат и той отлага летуването си за следващата година.

През този летен сезон никой няма да иска от руснаците рентгенови снимки, но посещението на България ще е също толкова сложно. И нищо чудно повечето да забравят за тази дестинация, привлечени от улесненията, които предлагат Турция, Гърция, Испания, Кипър. Ударът по туристическия бизнес ще е голям, защото руснаците са на шесто място по посещения сред чужденците в България. Миналата година 234 хил. руснаци са почивали на нашите курорти.

Основният проблем отново е създаден от държавата

Точно преди да стартират записванията за летния сезон, министерството на външните работи реши, че руснаците не могат да кандидатстват за визи онлайн. Освен това посредническата фирма при издаването на визите - VFS, увеличи таксата си - вместо 12 евро тя вече е 20 евро. Беше отменено и предишното решение на кабинета визите за деца до 12 години да бъдат безплатни. На практика посредническата фирма се връща обратно в играта, след като миналата година бе решено от нейните услуги да се възползват само желаещите. И това бе направено именно за да се облекчат българските предприемачи, които се занимават с туризъм.

Вече цяла седмица представители на туристическия бранш се опитват да получат някакъв убедителен отговор на въпроса защо се прави всичко това. От външно министерство обаче обясняват промените единствено с предстоящото приемане на България в Шенген, което трябва да стане в началото на 2011 г. В понеделник МВнР се принуди да организира публична дискусия с браншови организации в туризма, но резултатите от нея са нулеви - оплакванията ще се проучат, а дали проблемите ще бъдат решени, не е ясно.

Според Валери Веселинов, директор на дирекция "Консулски отношения" в МВнР, забраната руснаците да кандидатстват онлайн за визи се дължи на липсата на регламент, по който ЕС дава право на граждани извън съюза да подават молби по интернет. Това обяснение направо слиса големите руски туроператори, защото включително за шенгенски държави те подават заявления за визи по електронен път. Веселинов обаче не се даде и каза, че ако наистина има такива държави, става въпрос по-скоро за изключения и очевидно те заобикалят съществуващите разпоредби.

Всъщност основният документ, който регламентира визовия режим за страните от Шенген, е Визовият кодекс на Европейската общност. Той е в сила от 5 април тази година и трябва да уеднакви политиката по издаване на визи за страните от зоната. В документа изрично се посочва, че България, Румъния и Кипър ще бъдат задължени да го прилагат, след като станат част от шенгенското пространство.

Самите изисквания при кандидатстване за виза са описани подробно в специален наръчник. От него става ясно, че в аргументите на външно министерство има само известно основание. Там например се препоръчва документите да се подават лично, когато става въпрос за лица, които за пръв път кандидатстват за виза в страна от Шенген. Причината е, че единствено така могат да се събират биометрични данни. В документа е записано още, че след като във всички страни от зоната заработи единна информационна система за събиране на биометрични данни, процедурата значително ще се облекчи. Тоест, ако някой веднъж е дал пръстови отпечатъци, те ще се копират автоматично за следващия път и тогава няма да има нужда лицето да кандидатства физически. Самите пръстови отпечатъци ще са валидни до 59 месеца от събирането им.

Освен това в наръчника изрично се посочва, че тези указания не вменяват законови задължения за държавите от Шенген. Не е ясно защо МВнР въвежда тези мерки непосредствено преди летния сезон, вместо да ги отложи за есента, докогато може да проведе разяснителна кампания.

Туроператорите недоволстват и от вдигането на таксата,

която събира посредническата компания VFS. Дори и това бе оправдано с шенгенските изисквания. Защото данните, които трябва да събират консулските служби в чужбина, са се увеличили четворно, следователно и цената трябва да се вдигне. А всъщност вдигането на цената се дължи само и единствено на частните интереси на VFS. В крайна сметка не се увеличава цената на самата виза, а таксата за издаването й.

Бизнесът не за пръв път се оплаква от монополното положение на VFS. Сега дори и някой да иска да кандидатства за виза в консулските служби, трябва да си запази час пред служителите на VFS. Те му насрочват дата и час, който може да е и след месеци. Това прави работата на туроператорите направо невъзможна.

Скандалите с фирмата VFS започнаха още с избирането й

за посредник през 2008 г. Компанията беше наложена от тогавашният зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев и бе избрана, без да се провежда търг. Керемедчиев тогава обясни, че спешният избор на фирмата се наложил заради големите опашки, които се бяха образували пред консулските ни служби в Русия. И до днес не е ясно каква е първопричината за натрупването на опашките. Официалните данни показват само, че през 2007 г. в българската консулска служба в Москва са работили 21 души, а сега - едва 6.

VFS трябваше да оборудва за своя сметка изнесени визови центрове в Москва, Санкт Петербург, Новосибирск и Екатеринбург. Естествено, за да си покрие разходите, фирмата наложи допълнителна такса и още тогава руските туроператори се разбунтуваха. Наскоро VFS е била преизбрана за същата услуга за срок от още 3 години и от външно обясниха, че е бил проведен конкурс от посолството ни в Москва. По принцип процедурите за обществени поръчки се обявяват на сайта на Агенцията за обществени поръчки. Точно такава процедура обаче там няма. Според работещи в туристическия бранш на сайта на посолството ни в Москва преди няколко месеца са били обявени изисквания към фирма, която да поеме издаването на български визи, но следи от обявен и проведен конкурс на сайта в момента няма.

И тъй като основното оправдание за аутсорсването на визите е липсата на достатъчно кадри в консулските ни служби, туристическите организации предложиха да съберат помежду си 50-100 хил. евро, за да платят командировъчни на допълнителни служители поне за летния сезон. Но МВнР отказа. Оправданието е, че чрез посреднически фирми се работи в много европейски държави - Великобритания, Франция, Гърция и др.

Любопитното е, че Кипър, който също очаква да бъде приет в Шенген, предлага много по-облекчени условия за издаване на визи за руските туристи. В сайта на тяхното външно министерство е посочено, че еднократна виза струва 10.25 евро, а многократна - 34.17 евро. За руските туристи обаче визите са напълно безплатни. Руските граждани не плащат краткосрочни визи и в Турция и Хърватска, а Гърция облекчи значително процедурата по издаването им. Испания също започна инициатива за въвеждане на безвизов режим за руснаците, която беше подкрепена от Италия и Гърция.

Външно обаче не приема и подобни аргументи - България трябва стриктно да се придържа към изискванията, защото и най-малката грешка може да спъне влизането ни в шенгенското пространство. Или, както се изрази зам.-министърът на външните работи Милен Люцканов за Гърция, Испания и Италия: "Разликата е, че те са вече вътре, а ние - отвън". Може и така да е, но не се ли правим за пореден път на по-католици от папата?

Руските туристи вече няма да могат да кандидатстват за визи онлайн, а ще трябва да представят документите си на хартиен носител.

снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ


сега / Black sea

вторник, 27 април 2010 г.

Бариерата на "Русалка" и КПП-то са съборени !

Кметът на Каварна се сети, че бариерата на "Русалка" е незаконна !

Бариерата и контролно-пропускателния пункт, които от години препречват свободния достъп до плажа на черноморския комплекс "Русалка", бяха съборени във вторник със заповед на кмета на община Каварна Цонко Цонев.

Съоръженията нямат разрешително по Закона за устройство на територията. Повод за премахването им обаче е, че собствениците на ваканционния комплекс почнали да събират такса 5 лева от преминаващите туристи, рибари и жители на околните села, стана ясно от обясненията на кмета Цонев пред Mediapool.

Таксата е въведена миналата година за паркиращите в паркинга на комплекса. Впоследствие "Русалка тур" на бизнесмена Николай Банев започнали да "изнудват" всички преминаващи с платен вход. В общината многократно постъпвали жалби от живеещи в селата Св.Никола и Българево, от рибари и туристи, че нямат свободен достъп до морето, посочи Цонко Цонев.

Той разказа пред Mediapool, че "учтиво" помолил управата на "Русалка" да спре с таксата и след като това не се случило, разпоредил проверка на законността на съоръженията. Оказало се, че нямали разрешително и е издадена заповед за събарянето. Постановлението е обжалвано от "Русалка Тур", но областният управител на Добрич го потвърждава. В понеделник е изтекъл срокът, до който обектът е трябвало да бъде премахнат доброволно.

"Днес служители на общинската фирма "Бизоне" пристъпиха към събаряне на пункта и бетонния постамент", обясни Цонев.

Кметът на Каварна информира, че след 10 май ще бъде премахната и незаконно изградена конюшня във ваканционното селище. Заповедта на Цонев вече била потвърдена от областната управа в Добрич.

Управителят на "Русалка" Ангел Марков е отказал да коментира принудителното премахване на съоръженията, съобщава БТА.

Собствениците на "Русалка" получиха миналата година от бившия областен управител на Добрич Ердинч Хаджиев (ДПС) 300 дка от държавния горски фонд на първа линия на морето безплатно. След като ГЕРБ спечелиха изборите, сделката бе предадена на прокурор.медиапул

Black sea

понеделник, 19 април 2010 г.

Кризата удари приходите в туризма !

Туризмът е най-големият работодател !

Бойко Кичуков

Битката се води само за най-добрите професионалисти.

Соня Ангелова

19.04.2010

Доц. Цветан Тончев: Кризата удари приходите в туризма и това се отрази на заплащането, твърди доц. Цветан Тончев, преподавател в СУ "Кл. Охридски" и председател на Туристическата камара. Според него бизнесът е свалил вече достатъчно цените и си е оставил едва до 10% печалба. Но това несъмнено орязва и ръста на заплатите в бранша.

Близо 200 000 човека се очаква да поеме туризмът допълнително само през това лято. Браншът без съмнение ще се окаже най-големият работодател при т.нар. сезонна работа, показват предварителните сметки. Според доц. Цветан Тончев, шеф на Туристическата камара, той осигурява постоянна работа на над 120 000 човека, но почти двойно повече ще бъдат заети през следващите 3-4 месеца. Според експертите през активния сезон

чакаме над 5 милиона туристи в страната

Това е с поне 5% повече от миналата година, а приходите ще скочат с близо 10%. Световните туроператори ТУИ, "Некерман" и някои други, които отдавна работят с нас и имат свои хотели в страната, също предвиждат увеличение на гостите това лято.Наддаването за подготвен персонал вече върви с пълна сила. В момента студенти подсилват екипите на комплексите Албена, Русалка и някои по Южното Черноморие. Но най-свирепата битка ще се води за привличане на добрите готвачи, сервитьори и бармани. От камарата наблягат на качеството, инак готвачи имаме предостатъчно. Бизнесът обаче търси онези, които могат да пълнят ресторантите и съответно да увеличават печалбите. В последната 1-2 години броят на ресторантите надвишава търсенето. Заради категоризацията всеки хотел открива по няколко ресторанта, обслужването "олинклузив" също обърква сметките. Заради пренасищането сега собствениците опитват да преборят конкуренцията с вкусните манджи. Но магьосниците в кухнята, както и техните помощници, напуснаха страната още преди години, признава Цветан Тончев. В момента много хотели в Европа имат за управители българи, възпитаници на различните ни университети за туристически кадри. Онези, които останат в страната, могат да разчитат на заплати между 600 и 1000 лв. Според експертите

има известна разлика в заплащането

което получават наетите на обекти в Южното и Северното ни Черноморие. Но то се дължи главно на отношението към законите, което имат бизнесмените там. Например на север всички възнаграждения се декларират чистосърдечно, като в тях влизат и съответните осигуровки. Докато на юг, особено в по-малките хотели и курорти, голяма част от парите се дават под масата, предупреждава Цветан Тончев.Всеки турист, посетил България през миналата година, е похарчил на ден поне 50 евро, което е доста добре при качеството на обслужването, което предлагаме. Дори и в тези хладни дни по нашите хотели почиват над 5000 западни пенсионери, но те харчат доста прилично.Като забравим за лошата инфраструктура, липсата на паркинги, подходящи сувенири и пропуски във визовата политика, основният проблем на туризма си остава намусеният персонал. На мястото на някогашното традиционно българско гостоприемство не е дошло професионалното отношение към туристите. Все още нашите хора не умеят да поздравяват, да се усмихват и да разговарят любезно с гостите, кахъри се доц. Цветан Тончев.

монитор

Инфраструктурата на Слънчев бряг ще бъде продадена на община Несебър !

Отново продават инфраструктурата на Слънчев бряг !

Държавата трябва да реши дали ще откупи 25% дял от миноритарните собственици


image

На предстоящото събрание на акционерите ще се потърси разрешение на проблема със стопанисването на алеите, улиците, озеленяването на курорта.

Рая Атанасова

Инфраструктурата на Слънчев бряг ще бъде продадена на община Несебър, съобщи за „Класа“ областният управител на Бургас Константин Гребенаров след свикана от него работна група в петък. На срещата трябваше да се реши въпросът със собствеността на улиците, алеите и озеленяването в комплекса. В момента дейностите по поддръжката на общите части в курорта се извършват от „Слънчев бряг“ АД. Хотелиерите обаче плащат такси както на община Несебър, така и на дружеството и не са съгласни да продължат така.
Държавата трябва да обезщети по някакъв начин миноритарните собственици, които държат 25% от курортното дружество, за да може после да прехвърли инфраструктурата на община Несебър. Един от вариантите е да се откупи техният дял и държавата да стане 100% собственик на „Слънчев бряг“ АД. За целта ще бъде направена нова пазарна оценка на инфраструктурата и ще се предложат различни варианти за разсрочено плащане, уточни пред „Класа“ Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците „Слънчев бряг“. Според Иванова така собствениците ще плащат само таксите, за които и досега имат задължения по Закона за местни данъци и такси - данък сгради, такса смет и туристическа такса. Сега обаче ги карат да плащат и инфраструктурна такса на дружеството.
„Държавата трябва да откупи дела на миноритарните собственици и инфраструктурата да се управлява от икономическото министерство чрез областната управа, а не да се прехвърля на Несебър“, смята Малина Стратиева, изпълнителен директор на „Слънчев бряг“ АД. Държавата реално няма да даде пари, защото дружеството разполага с резервен фонд. Тогава финансирането на дейностите ще се извършва от делегираните бюджети на общините на база курортната такса, което ще направи процеса по-прозрачен, убедена е Стратиева.
За 4 май е насрочено общо събрание на акционерите на дружеството, на което ще се избере и ново ръководство. Вероятно тогава ще бъде потърсено и разрешение на проблема със собствеността и стопанисването на инфраструктурата на курорта.
„Слънчев бряг“ АД намали загубата за 2009 г. до 8,450 млн. лв. при отрицателен резултат за 2008 г. в от 10,843 млн. лв., сочи одитираният неконсолидиран отчет на дружеството, публикуван чрез БФБ. Приходите от продажби на „Слънчев бряг“ АД през миналата година се увеличават с 36% до 2,679 млн. лв.класа

Все още никой не се наема да прогнозира как ще протече лято 2010 !

Welcome to black sea,Bulgaria !



Photos from black sea,Bulgaria.









Курортът Албена ще привлича туристи с промоционални пакети !

Автор: Венета Николова

© Снимка: Венета Николова

В момента широката плажна ивица на Албена пустее в очакване на първия прилив на туристи.

Въпреки първите плахи признаци на оживление в туризма, работещите в бранша се готвят за труден летен сезон. Все още никой не се наема да прогнозира как ще протече лято 2010, но едно е сигурно – ще оцелее този, който предложи най-конкурентните пакети за почивка. Голяма част от курортите ни свалиха драстично цените още през миналото лято, когато за пръв път от години българското Черноморие отчете тревожен отлив на туристи. Сега морските ни комплекси залагат най-вече на по-качественото обслужване и безплатните екстри. В неумолимата битка за клиента се включи и Албена на Северното ни крайбрежие. Един от най-зелените ни морски курорти вече атакува пазара със значителни намаления при ранните записвания и изгодни all inclusive пакети, целящи да привлекат вниманието на колебаещите се.
Това лято курортът Албена ще привлича туристи със значителни намаления при ранните записвания и с изгодни all inclusive пакети.

Най-нетърпеливите гости за сезона вече се разхождат по пустеещата плажна ивица на Албена, радвайки се на пролетното слънце и на здравословния морски полъх. Това необичайно спокойствие обаче няма да продължи дълго, защото от ръководството на комплекса очакват първия прилив на курортисти още през май. Съдейки по предварителните записвания, в близките месеци в Албена ще отдъхват десетки хиляди българи заедно с гости от Румъния, Германия, Франция, Великобритания, Русия... Комплексът разполага с 40 хотела с различни категории, спортни площадки, спа центрове, безброй заведения, нощни клубове и др. Но най-важното му предимство е, че за разлика от останалите ни крайбрежни курорти, Албена успя да съхрани някогашния си чар на потънал в зеленина семеен курорт. Повече от половината от територията му е покрита с растителност, а сигурността на летовниците се гарантира от собствена охрана. Очакванията за този сезон са за 5 до 8 процента ръст в нощувките спрямо 2009 г. година. За целта Албена разчита и на промоциите, свързани с ранните записвания. Всеки български или чуждестранен турист, който си направи резервация до края на април, получава 25 процента отстъпка от цената на пакета. Новото тази година е, че към всяка хотелска стая ще има причислени безплатен чадър и два шезлонга, а децата до 12 години ще отдъхват безплатно. Освен това цените в местните ресторанти и нощни клубове ще бъдат намалени до 30 на сто. „По този начин гостите ще имат стимул да посещават заведенията и да харчат пари извън техните all inclusive пакети” – каза Христо Пенев, един от зам.-директорите на Албена. Какви са очакванията за предстоящия летен сезон?
На територията на Албена се намира и природният резерват Балтата, съхраняващ естествена крайречна гора от лонгозен тип.

„Очакванията ни са, че сезон 2010 ще бъде малко по-добър от миналогодишния. За да привлече нови гости, Албена стартира с едни много ниски цени за ранни резервации. Прави впечатление, че записванията на немските гости са се увеличили спрямо 2009 г., което ни дава основание за оптимизъм. Разчитаме много и на румънските туристи, които харесват курорта. Заедно с тях това лято тук ще почиват и много скандинавци, французи, белгийци...”
Най-новият хотел в курорта е с 5 звезди и предоставя VIP обслужване на многобройните си гости.

Подобно на останалите ни курорти, Албена разчита много на българските летовници, за да запълни базата си. През 2009 г. в комплекса са отдъхвали 60 хиляди българи. „Албена е хит на българския пазар. В сравнение с миналата пролет имаме 30 на сто ръст в записванията, затова в разгара на сезона всяка седмица ще осигуряваме специален транспорт от София до курорта за туристите, направили си резервации чрез нас.” – казва Олег Маджаров – управител на туроператорска фирма. Според него културата на потребителите се променя и изборът за почивка вече не се прави в последния момент, а месеци по-рано. Така цената за хотел на първа линия излиза същата като тази за отдалечен от морето хотел, резервиран обаче в началото на летния сезон. Залагайки на добър маркетинг и ниски цени, българските курорти се готвят да посрещнат предизвикателствата на новия сезон, съзнавайки, че ще успее този, който спечели доверието на клиента.

Снимки: Венета Николова

бнр

събота, 17 април 2010 г.

Радио "Дойче веле":Бедствието,наречено туризъм !

Бедствието,наречено туризъм !

Бетонните дворци на
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Бетонните дворци на "разрушителния" туризъм

Вместо да се поучи от злощастния пример на Испания, по чиито прекомерно застроени брегове пустеят хиляди нови сгради, България с пълна сила е поела по курса на този "разрушителен" туризъм. Как да се противодейства?

Повече от три десетилетия френската служба "Консерватоар дю Литорал" се ангажира с опазването на крайморските ландшафти във Франция. Институцията се бори срещу „бетонирането” по протежение на 5500 километри морски и океански брегове. Според Жак Бужан, директор на френската институция, България не е единствената страна, в която се наблюдават проблеми като презастрояването на крайбрежната ивица:

Къде са туристите?Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Къде са туристите?

България не е единичен случай

"Важно е обаче в страната да има ясно обществено мнение и силни граждански инициативи, които да се противопоставят на „разрушителния туризъм”. В Испания катастрофата вследствие на строителната инвазия по Средиземноморието стана очевидна далеч преди сегашната криза. Там заради груби нарушения и екологични престъпления кметове и общински съветници влязоха в затвора", подчертава френският експерт.

В испанския курорт Марбея например 30 на сто от новото строителство се оказва незаконно и се стига до остра обществена реакция, която в крайна сметка вкарва местния кмет зад решетките. Във Франция определена превантивна роля срещу строителните посегателства на крайбрежната ивица имат пък телевизионни репортажи за акции по събаряне на незаконни постройки.

Ползите от деструктивния туризъм са мимолетни, но цената на пораженията му се плаща от няколко поколения. За да бъде спряно незаконното предприемачество по френските крайбрежия, е създаден специален фонд с държавни и общински средства, разказва Жак Бужан. С парите от фонда ежегодно се изкупуват имоти край морето на стойност 100 милиона евро. Досега по този начин публична собственост са станали 1000 километра крайбрежие, върху което не се строи и е осигурен пълен достъп на гражданите до брега.

"Положителен е фактът, че и в България има закон за защита на Черноморието, но той трябва да се изпълнява на дело. Престъпленията срещу природата са точно толкова сериозни, колкото останалите тежки криминални посегателства. Ако на това не се обърне внимание, вие сте застрашени от катастрофа в туристическия бранш", предупреждава директорът на френската служба "Консерватоар дю Литорал".

Крайбрежните ивици - истинският туристически капиталBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Крайбрежните ивици - истинският туристически капитал

Разминаване между очаквания и реалност

Редица средиземноморски страни вече изпитаха това на свой гръб и сега държави като Тунис са принудени да намалят цените на ваканционните услуги под нивото на тяхната себестойност, само за да успеят да привлекат туристи в презастроените си курорти. Това разбира се води до нови беди като спад в качеството на обслужването и до загуба на платежоспособна клиентела, разяснява Жак Бужан. В Испания пък пустеят десетки хиляди апартаменти и безработицата силно нараства заради дисбаланса между бетонирания пейзаж и очакванията на международния туризъм.

Особен български проблем е липсата на достатъчно пречиствателни станции по крайбрежието, изтъква френският експерт: "Това ще доведе до загуба на туристически пазари. Съществен остава въпросът и за незаконното строителство. Във Франция срокът от установяването, че един хотел е незаконно построен до момента, в който след обжалвания в съдилищата булдозерите окончателно го сринат е две години и половина.”

Автор: Николай Цеков / Редактор: Б. Григорова

Радио "Дойче веле"

петък, 16 април 2010 г.

Инфраструктурата в курортния комплекс Слънчев бряг е в окаяно състояние !

Нов опит за решаване на проблема с инфраструктурата в Слънчев бряг !

Утре в областна администрация Бургас ще се проведе среща на работната група, назначена с цел да изготви предложение за решаване на проблемите свързани с инфраструктурата на к .к. Слънчев бряг, общ. Несебър. Работната група е назначена със заповед на Областния управител Константин Гребенаров и в нея влизат представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Областна администрация Бургас, Община Несебър, както и на "Слънчев бряг" АД и "Съюза на собствениците". Утре по време на срещата присъстващите ще обсъдят предложения за законосъобразното и най - целесъобразното стопанисване, експлоатация и/или разпореждане с инфраструктурата на к. к. "Слънчев бряг".

Инфраструктурата в курортния комплекс Слънчев бряг е в окаяно състояние. Алеите са под 20 см вода, а парковите и тревните площи са неподдържани. Това каза в петък председателката на Съюза на собствениците в курорта Елена Иванова по време на кръгла маса по проблемите на туризма в Несебър. В нея участваха представители на община Несебър и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

В средата на март, по време на кръгла маса по проблемите на туризма в Несебър, в която участваха представители на община Несебър и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), председателката на Съюза на собствениците в курорта Елена Иванова съобщи, че инфраструктурата в курортния комплекс Слънчев бряг е в окаяно състояние.

"През май първите отзиви за Слънчев бряг ще бъдат много лоши, каза тя. Управата на курорта няма решение за проблеми като шумът, идващ от заведеният на открито, които работят без нормирано работно време, паркирането в комплекса, таксиметровите услуги, дребните престъпления, проституцията и незаконните сергии". Иванова призова за пореден път държавата да прехвърли собствеността на инфраструктурата на община Несебър.

От своя страна представителите на общинската администрация заявиха , че няма да платят исканите 15 милиона лева за прехвърлянето на инфраструктурата, тъй като това е трик за източване на общинския бюджет. Община Несебър обаче изрази готовност да я стопанисва и поддържа, ако собствеността върху нея й бъде прехвърлена.

Според изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД Малина Стратиева обаче инфраструктурата в курорта е в много по-добро състояние, отколкото е на други места в община Несебър.

Проблемът с инфраструктурата в курорта се превърна в публичен скандал през лятото на миналата година, когато министърът на икономиката Петър Димитров обеща на собствениците на курорта цялата инфраструктура, в която влизат и улиците да бъде безвъзмездно прехвърлена за стопанисване на община Несебър. Срещу това общината се ангажираха да поддържа пътищата и тротоарите и да плащат електроенергията за улично осветление. За да се реализира сделката обаче, беше необходимо и съгласието на сегашният собственик на инфраструктурата "Слънчев бряг" АД

Борда на директорите на дружеството обаче отказа да одобри прехвърлянето с мотива, че подобна сделка ще бъде незаконна. Според изпълнителния директор на дружеството Малина Стратиева по този начин ще бъдат ощетени частни собственици, които имат макар и малко акции в държавното дружество. По думите й община Несебър трябва да плати за покупката или да наеме инфраструктурата. След като кметът на Несебър Николай Димитров отказа и проблемът остана висящ. Срещу прехвърлянето на алеите от дружеството към общината се обяви и Комисията за финансов надзор. Междувременно бе поискана и смяна на борда на директорите в компанията.дневник

четвъртък, 15 април 2010 г.

"Еразмус за туристи" !

ЕС стартира "Еразмус за туристи" !

Министрите от страните в Европейския съюз (ЕС), които отговарят за туризма, ще се срещнат утре в Мадрид, за да дадат начало на програма, която ще стимулира хората да излизат в почивка през цялата година, а не само през туристическия сезон. По този начин работещите в тази сфера ще имат работа не само в определени периоди от годината, сочи проект, цитиран от електронното издание EurActiv. Инициативата бележи началото на европейска политика в областта на туризма съгласно Лисабонския договор.

:::

Главният редактор на излизащото в Брюксел издание „Euroactive” ГЕОРГИ ГОРАНОВ ГОТЕВ е потомствен доносник с агентурен псевдоним ИВАНОВ!гласове

:::

EU to launch 'Erasmus for tourists'

L'UE veut lancer "Erasmus pour les touristes"
Министрите ще подпишат обща декларация, с която ще се ангажират да подкрепят "мерки и инициативи, окуражаващи удължаването на активния сезон в туризма", гласи проектът.

Окончателният текст на проекта би трябвало да бъде одобрен днес в Мадрид по време на първата министерска среща по въпросите на туризма, след като секторът стана част от правомощията на ЕС с влизането на Лисабонския договор в края на миналата година.

Инициативата има за цел да "допринесе за борбата срещу сезонността и поддържането на заетостта в туриззма във времето, когато не е активният сезон", пише още в проектът.

Повечето от десетте милиона души, които работят в туристическата индустрия в ЕС, обикновено са заети в нея само в определени периоди на годината. Причините се крият в сложното естество на този вид бизнес, свързано с атмосферните условия и празничните и почивни дни.

"Сезонността представлява значителен проблем за конкурентността на туризма. В този контекст, аз планирам да предложа конкретни инициативи, за да удължа активният сезон", смята зам.-председателят на Европейската комисия (ЕК) Антонио Таяни.

Част от тези инициативи е стартирането на проект, който може да бъде определен като "Еразмус за туристи" и е вдъхновен от успешната обменна програма на ЕС за студенти.

"Млади хора, тези над 65 години и лица с намалена мобилност или нисък доход ще получат финансова подкрепа, за да отидат на почивка в периоди на ниска туристическа активност", обясни представител на ЕК, който отговаря за проекта.

Например жителите на Северна Европа биха могли да отидат в Южна Европа през зимата, доакто тези от Средиземноморието биха могли да посетят северните части на континента по време на най-горещите месеци от годината, предвижда планът. Идеята за това дошла от испански проект, който допринесъл за значително увеличаване на туристическата дейност в по време на сезоните със слаба активност чрез стимулиране на междурегионалния обмен. В момента Испания е лидер в ЕС в туристическия сектор.

В този смисъл, министрите ще се ангажират да удължат активния сезон чрез "окуражаване на туристическите пътувания и туристическия обмен в слабо активния сезон", сочи проектодокументът.

Политиката на ЕС в областта на туризма

В съответствие с новите правомощия на ЕС съгласно Лисабонския договор, министрите ще се обвържат и с редица конкретни инициативи, които ще бъдат стартирани през следващите години.

Очаква се да бъде създадена туристическа обсерватория, за да събира подробна статистика за туристическия сектор на европейско ниво. "Би трябвало да бъде нещо като Евростат, но посветен на туризма", обясни служител на ЕК. Очаква се това да помогне на туроператорите да планират своята работа по-ефективно, като е адаптират спрямо нововъзникващите тенденции.

Министрите също така трябва да се договорят за определението на "система - индикатор за дестинации на устойчив туризъм", за да откроят по този начин местата и курортите, които предлагат високо ниво на обслужването, но в същото време пазят околната среда. "Това ще наподобява Програмата "Син флаг", която класифицира най-чистите плажове и пристанища в над 40 страни, обясни представител на ЕК.

ЕС планира също да договори партньорства в областта на туризма със страни извън ЕС, в това число Китай, Бразилия, Русия и Индия. Целта е разработването на пакетни пътувания в различни страни на континента. Това би трябвало да улесни пристигането на нови туристи в Европа и да помогне за предовратяването на посещения, които се концентрират само върху една страна от ЕС.вд

сряда, 14 април 2010 г.

Безстопанствени плажове на територията на община Созопол !

Около 12 са безстопанствените плажове на територията на община Созопол !

14 април 2010

Созопол. Около 12 са безстопанствените плажове на територията на община Созопол. Това каза за радио „Фокус” Бургас кметът на общината Панайот Рейзи. По неговите думи общо 17 са те на територията на общината, като той не посочи точно кои от тях са най-атрактивни. „Надявам се да не се допусне ситуацията от миналата година процедурата по отдаване на плажовете на концесия да се забави. Областна управа е по-активна, правят се срещи с концесионери и на този етап нас кметовете не ни търсят. Дано накрая не си измият ръцете с нас”, коментира Панайот Рейзи. В момента плажовете с концесионер са градският плаж на Созопол, както и плажове Хармани, Аркутино, Каваци-Север, плажът на влизане за Созопол, Смокиня и Веселие.
Калина ЕНЧЕВА
иаф /

Бг Таймс

вторник, 13 април 2010 г.

Нова наредба за използването на водни атракциони !

Капитани ще управляват водните атракции по Черноморието !

Симона Стефанова

На 15 май ще бъде открит летния сезон 2010

Нова наредба за използването на водни атракциони беше представена пред концесионерите на плажовете от Бургаска област.

В нея са заложени правилата за контрол на чуждестранните яхти и лодки и за водните атракции.

Задължението на концесионерите или на техни подизпълнители, които ще стопанисват атракционите, е да сключат договори с областната управа и да назначат управител на водната база, който да има документ за капитан.

Указателните табели трябва да са изписани на четири езика – български, английски и два по осмотрение на собственика, в зависимост от това какви туристи посещават плажа.

Всички, които ползват джетове, банани, канута, сърфове и т.н. трябва да подписват декларация, че са запознати с условията и са съгласни да ги спазват.

От своя страна стопаните на плажовете трябва да предоставят в областната управа схеми за коридорите, в които се използват тези атракциони.

До края на седмицата ще стане ясно и кои от 34-те плажа без стопани ще се отдават на търг под наем от областната управа и кои – от МРРБ. Срокът ще бъде 5 години.

Един от тези плажове ще бъде и Централният в Бургас.

Областният управител Гребенаров обясни, че няколко големи фирми вече са проявили интерес към участие в търга, но кои са те, ще стане ясно до няколко дни.

"На 15 май ще открием сезона", обеща областният управител.д.бг

Златни пясъци - рокличка с намалението струва близо 300 лева !

Възрастни германки релаксират с подмладяващи процедури !

Строителна тишина на Златните !

Вместо с вода хотелските басейни са пълни с боклуци !


Нов строеж на ваканционни апартаменти е единственият градеж в курорта.
.
Ол инклузив и шопската салата не стигат

Туристка разглежда опожарено заведение на крайбрежната алея в курорта Златни пясъци.
Ако нещо наистина не достига на Златните, това са развлеченията, без да броим кръчмите и клубовете. Заради евтината пиячка курортът все повече се утвърждава като топдестинация за английски футболни хулигани и скандинавски тийнейджъри, които често влизат в криминалните хроники насред сезона.Ако ще правим културен туризъм, някой трябва да доведе подходящата публика и да є покаже най-старото злато в света, изровено от Варненския некропол, и отшелническите дупки в скалите на някогашните монаси от скалния Аладжа манастир и дори бита и облеклото на варненци отпреди повече от сто години. Тогава градът стигал до Червения площад и старата автогара, а черен път за каруци водел до Свети Константин. В съседна Турция комшиите го правят и подходът им е печеливш. Ненепразно курортите им изместиха предпочитаната доскоро от много българи Гърция.монитор

Искат 240 хиляди лева за бургаския плаж !

Намаляват с 30% цените за концесия !

Искат 240 хиляди лева за бургаския плаж !

Влизаш във водата със сърф - записват те в регистър !


МОНИТОР
25 процента от приходите от наеми на плажовете ще отиват за кметовете, в чиито общини са разположени ивиците.

понеделник, 12 април 2010 г.

Удавници по Южното Черноморие !

34 плажни ивици по Южното Черноморие са неохраняеми !

Автор: Даниела Костадинова - кор. на БНР в Бургас

Комисия от представители на Областната управа, Морска администрация, Гранична полиция и Регионалната дирекция за строителен контрол ще извърши проверка на 9 плажни ивици по Южното Черноморие.

Експертите ще трябва да установят спазват ли се изискванията по концесионните договори, има ли построени незаконни обекти и в какво състояние са пясъчните ивици. Проверката ще започне от крайбрежието на курортния комплекс "Слъчев бряг" и ще включи още плажовете в Свети Влас и курорта "Елените".

34 плажни ивици по Южното Черноморие са неохраняеми. От Областната управа в Бургас съобщиха, че до края на месеца ще бъдат проведени конкурси за отдаването им под наем за срок от 5 години.

От 110 плажни ивици по Южното Черноморие 34 са без стопани. Сред тях са Малкият плаж в Лозенец, Северният плаж в Черноморец, Централният в Бургас и плажната ивица на къмпинг "Градина". От Областната управа заявиха, че този сезон таксата за отдаване под наем на бургаския плаж ще бъде с 30 на 100 по-ниска, за да не остане ивицата неохраняема.

При проверки на плажовете по Южното Черноморие до момента е установено, че част от тях са трудно достъпни, а на места има констатирани и строителни нарушения. На концесионерите и наемателите на плажните ивици са издадени предписания за отстраняване на нередностите. бнр

Black sea

40 атрактивни плажа на юг си търсят стопани !

40 атрактивни плажа на юг си търсят стопани !

12.04.2010

Централният плаж в Бургас може да остане затворен през лятото

От: Симона Стефанова

Все още няма кандидати да стопанисват 40 атрактивни плажа по Южното Черноморие.

Причината за отказа да бъдат стопанисвани е забавената държавна процедура по организирането на търговете за концесия.

Заради липсата на концесионер централният плаж в Бургас може да остане затворен през лятото.

Вариант да го стопанисва е общината, но за оборудването на плажа, медицински персонал и спасители са необходими 120 хиляди лева, каза за Dnes.bg д-р Лорис Мануелян, зам.-кмет по здравеопазването.

Първите туристи в града още отсега се сблъскват с табели "Неохраняем плаж" и "Къпането забранено".

Проблемът ще остане нерешен още поне още месец заради липсата на наематели.

За първи път тази година държавата е определила наем за неатрактивни плажове, които дълги години са без стопани.

Това са плажните ивици на Перла, Обзор, Козлука, Нестинарка, Оазис.д.бг

Photos from black sea,Bulgaria.





Откриват борса за балъци в Бургас,наречена "Вашата ваканция" !



Снимка:Турист със зурла си мокри четирите крачета на българското черноморие.

Вести


Започнаха проверки на плажовете !

по Южното Черноморие, съобщиха от областната управа в Бургас. Проверките трябва да приключат до средата на май. Засега са обходени пясъчните ивици в Обзор. Проверките сочат, че плажовете там засега са чисти. Проверки ще има и в активния летен сезон. Очаква се през следващата седмица да бъде ясен списъкът с плажове, които ще останат без стопани. Те ще бъдат обявени за неохраняеми.

Откриват борса "Вашата ваканция" !

в Бургас на 22 април 2010 г., съобщиха организаторите от местната туристическа асоциация. Очаква се в борсата да участват над 60 институции от България, Турция и Гърция. Повечето морски общини ще имат свои информационни щандове.вс

неделя, 11 април 2010 г.

Welcome to black sea,Bulgaria !

Защо в България богатството произвежда мизерия ?

Ясен Бориславов, Сега, Kafene 26.08.2007

Защо в България богатството произвежда мизерия ?


И какво да направим, за да не става така?

"Богатството в България има едно уникално свойство - тук то произвежда мизерия. Веднага даваме най-актуалния за сезона пример, макар че примерите са много. За няколко години Българското Черноморие се превърна в мизерно и кално местенце заради налетите по брега огромни инвестиции. Това лято големите курорти събирали западни туристи, които по собствени признания идвали тук заради евтиното поркане и евтиното *** s izvinenie. Това представлява българският туристически продукт, казано с езика на браншовиците. Едни мизерни хора създават условия за привличане на други мизерни хора. Вече дори собствениците на хотели в Слънчев бряг и Несебър го разбраха. Всъщност първо го видяха и после го разбраха. И понеже нещата у нас най-често първо се виждат, а после се разбират, затова и богатството произвежда мизерия."

Копипейстнах си този текст от съботния брой на "Сега", за да се опитам да доразвия зачекнатата тема.
Парадоксалната инверсия на богатството в нищета, ярко проявена по Черноморието и в Банско, вече има твърде много национални адреси.

Процесът настъпва на широк фронт и сигурно ще се задълбочава, защото предстои в България да влязат пари от еврофондове, а вероятността значителна част от тях да се превърнат в тягостни гледки е голяма. София вече е изпъстрена с подобни гледки. През последните десет години повечето по-стари квартали като "Лозенец", "Редута", "Изток", "Центъра" се уплътниха (на места до невъзможност за живеене) с един особен вид архитектура. Един ден тя сигурно (справедливо или не) ще носи името на кмета Софиянски и присъдружния му архитект Янев. Това са най-често жилищни кооперации, проектирани и получили строителни разрешения за четири или пет етажа, които обаче в хода на застрояването са станали шест, седем или повече. Последните етажи обикновено се преструват на покрив. Иска им се да са покрив, но не са. По тези триетажни покриви има нещо като балкони и тераси, френски прозорци, капандури и

всякаква архитектурна орнаментация на корупцията в общините

Още в гръцката античност художници и скулптори са се занимавали с връзката между красотата и пропорцията в човешкото тяло, търсели са идеалната пропорция между глава, торс и крайници, опитвали са да я изразят дори и с математически формули. Така през V в. пр. Хр. е създаден канонът на Поликлет, за който, сигурен съм, става дума в днешните архитектурните факултети.

Хармонията на градската среда или на една сграда също като човешкото тяло е силно обвързана със спазването на пропорции. Еклектичните триетажни покриви приличат на човешки тела с малформации. Като стил и силует тези сгради създават впечатлението, че архитектите в България не страдат от излишно чувство за професионална чест, а държат повече на цената на извършваните услуги. В което може би не се отличават от други важни за едно гражданско общество професионални съсловия - полицаи, съдии, прокурори и на първо място политиците, защото те създават общия социален климат.

Архитектурата е уникално изкуство. Тя казва цялата истина за едно общество, онова, което то иска да се знае, и онова, което би искало да скрие. Архитектурата казва всичко, стига човек да може да го прочете. А стилът Софиянски-Янев не е труден за разчитане. Той говори за едно общество без осреднени естетически стойности, без ясна и общоприемлива идея за "добър вкус", общество, в което, изправени

пред избора между честта и ползата, хората най-често избират ползата

Това е общество с атрофирало чувство за общност. Атрофията на чувството за общност лесно превръща личното богатство в източник на обща мизерия. Ето още един урбанистичен пример.

На много места в обилно застроените с тузарски вили околности на София няма канализация (вж. "Сега", 14 август), поради което под бетонните зидове, ограждащи високия жизнен стандарт на техните обитатели, често протичат малки вадички с отходни води, които същите обитатели по силата на природните закони произвеждат. Лекотата, с която в България се нарушават гражданските закони, изглежда, вече изкушава все повече хора да нарушават и природни закони. Тяхното нарушаване обаче се наказва сурово и неизбежно. Пак ще дадем пример. Годините на прехода изкараха по българските пътища едно ново поколение шофьори, които нарушават не само правилника, но и законите на физиката, често с фатален резултат. Поради което едно тънко детско гласче по програма "Хоризонт" на всеки кръгъл час моли шофьорите да спазват правилата, "за да няма разплакани майки и тъжни татковци". Последното е пример за ПР с много лош вкус.

Минавайки през квартал "Лозенец" по ул. "Джеймс Баучер" (около хотел "Кемпински"), често съм се чудел на какво ми прилича това място. Какво точно наподобяват тези набутани една в друга като пенсионери в трамвай, но иначе луксозни на вид сгради. Най-после се сетих. Това е бидонвил, увеличен в мащаб и изпълнен със скъпи строителни материали. Същият силует, същите хазартни пространствени решения ги има в покрайнините на Рио де Жанейро, Мексико сити и други големи латиноамерикански градове, но там моделът е умален, а изпълнението е от картон, шперплат, тенекии и други леки материали.

Изглежда, и хората, които строят и обитават този посттоталитарен лукс, са хора с бидонвилен манталитет. Лишени (не по своя вина) от чувство за естетическо пространство, те нямат и чувство за дистанция, за приличие, за допустимо и недопустимо. Този усет им липсва не само в бита, но и в бизнеса, поради което често се гърмят или се взривяват в асансьори, както впрочем стана в един от типичните бидонбилдинги на ул. "Джеймс Баучер" преди няколко години.

В навечерието на местните избори предстои ликвидирането на единствената детска площадка с малък парк и игрище в столичния квартал "Изгрев". Някакъв човек в суматохата на прехода се е представил за собственик на терена, снабдил се е с документи, събрал е подписи и печати по обичайния начин, продал го е и както се казва, процедурата е задвижена, очакват се резачките, багерите и бетоновозите. Хората, които са правили парка преди повече от тридесет години, помнят, че някогашните собственици са били обезщетени и са убедени, че детското игрище ще бъде застроено с измама. Само че в българската административна действителност

измамата е чевръста и повратлива,

тя знае как да изпипва документи, как да се промъква през процедурите, къде да похлопа, какво да предложи. Тя лесно гъделичка атрофиралото чувство за общност и приличие у българския чиновник, поради което лесно постига целите си и лесно сее мизерия. Истината е инертна, ленива и живее с усещане за самодостатъчност. Единственият съвет към хората от кв. "Изгрев" е официално чрез медиите да поканят столичния кмет и главния архитект да присъстват на екзекуцията на парка. Тя все пак ще бъде законна, минала е през необходимите административни процедури, получила е санкция от предишния кмет и предишния главен архитект. Техните приемници би трябвало да понесат гледката с мъжество. В миналото екзекуциите на хора са ставали публично, а в някои държави това още се практикува. В случая не става дума за хора, а за някакви си петдесетина дървета, брези, кестени, липи и разни други на по трийсетина години всяко плюс няколко люлки и едно игрище.

В знаменития роман "Клошмерл" от Габриел Шевалие (разказ за живота в малко градче в Бургундия) има няколко реда, които биха помогнали да видим как невъзможното у нас е постигано с естествена лекота другаде. "Църквата си е все същата, сбор от разновидни части, прибавяни последователно от всяко поколение с някакъв усет за пестеливост, който е запретявал да се възстановява повече от строго необходимото, и някакво смътно чувство за красота, което ги е карало да долавят прекрасното и ги е възпирало да го разрушат. Тази умереност е създала повече или по-малко навсякъде прелестта на френското село."

Този "усет за пестеливост", тази "умереност" и това "смътно чувство за красота", което да долавя прекрасното и да го пази от разрушаване, у нас го няма. Няма го в администрацията, няма го в бизнеса, българското общество това чувство не го е създало и не го е загнездило в града. Поради което богатството създава мизерия.
Какъв може да бъде

изходът от тази опасна гражданско-естетическа ситуация?

Изглежда, ще трябва да се почака петдесетина или стотина години, докато атрофиралото българско чувство за общност укрепне и оформи някаква обща естетическа норма. Дотогава може би ще трябва да си самоналожим нещо като строително-архитектурен борд. Вече имаше подобни хрумвания в други обществени сфери. Идеята немска фирма да изпитва български шофьори, наскоро лансирана в пресата, както и идеята да се викнат евроексперти, за да разследват скандала около Р. Овчаров, са ярък пример за професионална и морална непригодност на български институции.

Строително-архитектурният борд няма да е първият случай, в който чужди авторитети помагат за естетизирането на българска градска среда. През 1883 г. софийската община е поканила един швейцарец - Даниел Неф, да прави днешната Борисова градина. По-късно пак чужди архитекти са правили и други български паркове, проектирали са и много сгради. Би могло страната отново да потърси чуждестранна експертиза, която да склони местната строителна администрация към естетическо приличие. Един архитектурно-строителен борд би предпазил българското общество от лекомислено и дълготрайно увреждане на собствените си интереси.

http://www.epochtimes-bg.com

Започва почистването на централния плаж на Слънчев бряг !

Photos from Sunny beach,Bulgaria.





Започва почистването на централния плаж на Слънчев бряг !

11 април 2010

Бургас. От следващата седмица започва основно почистване на плажната ивица на плаж „Слънчев бряг - Централен”, съобщи за радио „Фокус” - Бургас управителят на плажа Николай Димитров. Ивицата ще бъде заравнена и ще бъдат развалени направените преди зимата буни, които предпазват близките до брега сгради от силното вълнение. Ивицата ще бъде след това обезпаразитена. Предстои поставяне на колчета за чадърите и до шести май плажът трябва да е в изрядно състояние, каза Димитров. Той съобщи, че нямат проблеми с осигуряването на персонал - спасители и медицински екип, тъй като от години работят с едни и същи хора. Какви ще са цените на плажните услуги, ще стане ясно след месец и след решение на концесионера на плажа, допълни още Димитров.
Управителят на плажа е и за по-строг контрол върху представянето на услуги като ползване на джет. Той допълни, че напълно подкрепя промяната в наредбата джетовете да са окомплектовани със специални устройства, така че да могат да бъдат спирани дистанционно от брега, ако туристите карат неразумно и опасно. „Привърженик съм на тази идея, защото някои от туристите просто се качват, за да изпитат силни емоции от бързото каране и не се съобразяват с инструкциите. Правят резки движения, карат между хората”, каза Димитров. Той припомни, че на плажа, за който отговаря, инциденти с джетове през последните девет години не са се случвали. Новата наредба бе приета от правителството в края на миналата година и от този летен сезон влиза в сила. Според нея джетовете и бананите трябва да се движат в специални коридори, които трябва да бъдат обозначени. Тези коридори предварително ще трябва да бъдат съгласувани с Морска администрация и Гранична полиция. За деца под 18 години, които искат да се возят на джет, ще се изисква писмено разрешение от родителите.
Катя НИКОЛОВА/иаф

Банско !

Photos from Bansko,Bulgaria.


Освен традиционните гръцки туристи, тази зима Банско са посетили и много румънци, според Иван Обрейков !

11 април 2010

Банско. Освен традиционните гръцки туристи, тази зима Банско са посетили и много румънци. Това обясни пред Агенция “Фокус” Иван Обрейков, мениджър ски център „Банско”. Днес е последният ден от ски сезона в Банско. „Доста туристи имаше, доста хора са доволни и ще дойдат пак. Надявам се да има и по-добри сезони от този”, смята Обрейков. Телевизионен екип е заснел кадри в курорта и ще промотира „Банско” в Норвегия. „Банско все повече набира известност в света”, смята Обрейков.
До 10 май ще има отдих за персонала в курорта, след което започва профилактиката на всички съоръжения, за да бъдат готови за следващия сезон. Тогава ще започне рекултивация и затревяване на пистите, които имат нужда, както и укрепване на склонове.
По време на профилактиката лифтовите съоръжения няма да работят. Лифтовете ще работят юни от 8.00 до 9.00 сутринта и следобед от 16.00 до 17.00 часа, а през август – от 8.00 до 9.00, от 12.00 до 13.00 часа и от 16.00 до 17.00 часа.
„Не можем да си позволим да работим непрекъснато, тъй като през лятото хората не са толкова много и това ни коства доста средства”, заяви Обрейков. Той отбеляза, че в Банско са едни от най-новите лифтове съоръжения – модел от 2003 и 2005 година. „В момента разполагаме само с един стар лифт, който е на 22 години. Предполагам, че за в бъдеще ще го сменим”, коментира мениджърът.
„Когато времето не е хубаво и е ветровито, се налага да се спрат някои от горните части на лифтовете или да се редуцира скоростта на лифтовете, поради което се образуват опашки от чакащи.Ние се нуждаем и от втора кабинкова линия. Чакаме разрешение, за да се построи. Това ще бъде добре в пикови моменти, за да се ползва и втората кабина и по-бързо всички да се изнесат в планината”, посочи Обрейков.
„Благодаря на всички българи, които са посетили Банско, да заповядат отново”, допълни той.
Аделина ГЕОРГИЕВА/иаф
БЪЛГАРСКОТО ЧЕРНОМОРИЕ - БЕТОН,МУТРИ И ФЕКАЛИИ !

Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето

Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Rest of the Black Sea,Bulgaria - never !