България иска да се раздели с имиджа си на евтина туристическа дестинация. Това пролича и от представянето на страната на приключилото в Лондон Световно туристическо изложение. В сравнение с предишни години, българският щанд бе този път по-атрактивен и поставен на по-видно място в залите на най-престижната международна туристическа борса - съобщава от Лондон нашият кореспондент Андрей Владов:
Въпреки кризата световният туристически бранш е отбелязал през 2010 година ръст от 2 процента. Прогнозите за догодина обаче не са толкова оптимистични. Експерти очакват, че строгите финансови мерки, взети от страни като Гърция и Великобритания, ще се отразят отрицателно и на възможностите на гражданите им да пътуват за удоволствие.
България в търсене
на заможни туристи
Западняците отбягват България
И двете държави са важен източник на туристи за българските курорти. През тази година броят на гърците, дошли на почивка в България, е скочил с над 17%. Като цяло броят на чуждестранните туристи, посетили страната от януари насам, е с 5,6% повече в сравнение с миналата година. Това се дължи предимно на нарасналия брой туристи от страни като Русия, Украйна, Македония, Сърбия и Турция.
Намалели са обаче туристите от западно и централно-европейски държави като Германия, Франция, Унгария, Чехия и Полша. Според Мария Янкова, управител на туристическа компания „Бояна МГ”, България е започнала да губи позиции на пазарите в тези страни заради влошеното качество на услугите:
„Заради кризата цените спаднаха, което от своя страна доведе до влошаване на качеството на предлагания от туроператори и хотелиери продукт. Аудиторията, която започна да идва в България, е по-неплатежоспособна - т.е. имаме сериозно свиване на приходите”, казва Мария Янкова.
Официалната позиция на България е, че проблемът може да бъде решен, ако страната успее да привлече по-богати туристи. Анелия Генова, директор маркетинг и реклама в Министерството на икономиката и туризма, посочва, че това ще стане, ако се наблегне на различните форми туризъм:
„Културен туризъм, спа и уелнес, еко, селски и приключенски туризъм, голф - именно тези специални продукти трябва да се развиват. Те със сигурност няма да доведат огромния поток от туристи, но те ще доведат хората, които са по-платежоспособни и които всъщност ние бихме искали да посрещнем в България”, отбелязва Анелия Генова.
Българският щанд на изложението в Лондон
Само реклама не помага
За целта правителството иска да засили рекламното присъствие на България в чужбина като използва средства, отпуснати от ЕС по оперативната програма "Регионално развитие”. По четири световни телевизии - Дискавъри, Нешънъл Джиографик, Евронюз и Евроспорт - са пуснати 30-секундни клипове, които показват културните богатства на България. През октомври в Русия и Германия започват отделни рекламни кампании по телевизия, интернет и печатни издания. Предвидената за тази година рекламна кампания във Великобритания няма да се състои поради провалена обществена поръчка.
Българските фирми, участвали в тазгодишното Световно туристическо изложение в Лондон, приветстват желанието на държавата да обърне най-сетне внимание на въпроса за туристическия имидж на България. В същото време обаче експерти от бранша отбелязват, че докато България не подобри своята инфраструктура, ще й бъде много трудно да се цели в луксозния сегмент на туристическия сектор.