петък, 12 ноември 2010 г.

България:райско кътче за по-неплатежоспособните

Защо България привлича само хора с малко пари?



България: райско кътче за
по-неплатежоспособните

"Евтино!" - това е определението, с което повечето чуждестранни туристи свързват България. Евтиният имидж на българските курорти е обаче сериозен проблем - страната привлича най-вече хора с малко пари.

България иска да се раздели с имиджа си на евтина туристическа дестинация. Това пролича и от представянето на страната на приключилото в Лондон Световно туристическо изложение. В сравнение с предишни години, българският щанд бе този път по-атрактивен и поставен на по-видно място в залите на най-престижната международна туристическа борса - съобщава от Лондон нашият кореспондент Андрей Владов:

Въпреки кризата световният туристически бранш е отбелязал през 2010 година ръст от 2 процента. Прогнозите за догодина обаче не са толкова оптимистични. Експерти очакват, че строгите финансови мерки, взети от страни като Гърция и Великобритания, ще се отразят отрицателно и на възможностите на гражданите им да пътуват за удоволствие.


България в търсене
на заможни туристи

Западняците отбягват България

И двете държави са важен източник на туристи за българските курорти. През тази година броят на гърците, дошли на почивка в България, е скочил с над 17%. Като цяло броят на чуждестранните туристи, посетили страната от януари насам, е с 5,6% повече в сравнение с миналата година. Това се дължи предимно на нарасналия брой туристи от страни като Русия, Украйна, Македония, Сърбия и Турция.

Намалели са обаче туристите от западно и централно-европейски държави като Германия, Франция, Унгария, Чехия и Полша. Според Мария Янкова, управител на туристическа компания „Бояна МГ”, България е започнала да губи позиции на пазарите в тези страни заради влошеното качество на услугите:

„Заради кризата цените спаднаха, което от своя страна доведе до влошаване на качеството на предлагания от туроператори и хотелиери продукт. Аудиторията, която започна да идва в България, е по-неплатежоспособна - т.е. имаме сериозно свиване на приходите”, казва Мария Янкова.

Официалната позиция на България е, че проблемът може да бъде решен, ако страната успее да привлече по-богати туристи. Анелия Генова, директор маркетинг и реклама в Министерството на икономиката и туризма, посочва, че това ще стане, ако се наблегне на различните форми туризъм:

„Културен туризъм, спа и уелнес, еко, селски и приключенски туризъм, голф - именно тези специални продукти трябва да се развиват. Те със сигурност няма да доведат огромния поток от туристи, но те ще доведат хората, които са по-платежоспособни и които всъщност ние бихме искали да посрещнем в България”, отбелязва Анелия Генова.

Българският щанд на изложението в Лондон

Българският щанд на изложението в Лондон

Само реклама не помага

За целта правителството иска да засили рекламното присъствие на България в чужбина като използва средства, отпуснати от ЕС по оперативната програма "Регионално развитие”. По четири световни телевизии - Дискавъри, Нешънъл Джиографик, Евронюз и Евроспорт - са пуснати 30-секундни клипове, които показват културните богатства на България. През октомври в Русия и Германия започват отделни рекламни кампании по телевизия, интернет и печатни издания. Предвидената за тази година рекламна кампания във Великобритания няма да се състои поради провалена обществена поръчка.

Българските фирми, участвали в тазгодишното Световно туристическо изложение в Лондон, приветстват желанието на държавата да обърне най-сетне внимание на въпроса за туристическия имидж на България. В същото време обаче експерти от бранша отбелязват, че докато България не подобри своята инфраструктура, ще й бъде много трудно да се цели в луксозния сегмент на туристическия сектор.

Автор: А. Владов, Редактор: Д. Попова-Витцел


дв / Black sea

неделя, 24 октомври 2010 г.

Черно море

Перлата губи блясъка си:замърсяването е бич за Черно море

18/10/2010

Прекалено интензивният риболов, химическото замърсяване и липсата на съоръжения за третиране на отпадните води в много крайбрежни зони вредят на екологичното здраве на Черно море

От Светла Димитрова за Southeast European Times в София - 18/10/10 Снимки от Николай Димитров

photo

В географско отношение Черно море е едно от най-изолираните вътрешни морета.

На границата между Европа и Азия Черно море е едно от най-изолираните вътрешни морета в света. То също е различно и поради други причина: дълбочините му до голяма степен са без кислород.

Горният му слой, който представлява около 13% от общия обем на морето, е богат на кислород и на морска флора и фауна. Но дънният слой е лишен от морски живот. Вместо това в него има постоянно наличие на водороден сулфид, безцветен, изключително токсичен газ, който мирише на развалени яйца..

Специфичната характеристика на морето прави съществуването на неговата флора и фауна твърде крехко. Учените предупреждават, че то е "много уязвимо за нарушенията на неговата среда и екосистеми". Наблюдават се резки спадове, тъй като към останалите фактори се добавя и човешката дейност.

Стремежът за осигуряване на богата реколта и по-евтини източници на месо за пазара, доведе до прекалено използване на големи количества торове и пестициди и създаването на големи животновъдни ферми, твърдят експертите.

Отпадъците от шестте крайбрежни страни и от страни в дренажния басейн се вливат в морето главно чрез реките, а понякога и чрез директно изхвърляне.

photo

Горният слой е богат на кислород, а долният е практически мъртъв.

Рибарите твърдят, че високите нива на замърсяване водят до намаляване на улова. "Вместо да изхвърлят тинята на 25-30 км навътре в морето, шлеповете я изхвърлят тук близо до брега", каза в края на септември за SETimes Ангел Кишев, 80-годишен рибар от град Черноморец.

"Те просто отворят люковете и я изхвърлят. И оказва своето влияние."

Междувременно турските рибари, цитирани от всекидневника "Хюриет", говорят за неадекватно третиране на отпадните води. "Може ли някой да ми каже името на някой остров, който използва съоръжение за пречистване на водите?", пише вестникът, цитирайки Секип Ялчън, 48-годишен рибар.

От всички 19 крайбрежни агломерации с население над 10 000 души, Черноморец и две други селища нямат никакви съоръжения за третиране на градските отпадни води (ТГОВ), заяви Министерството на околната среда на България в имейл в отговор на въпрос на SETimes.

"Проектите за строителството на нови или за модернизирането на съществуващите съоръжения за ТГОВ понастоящем се осъществяват в три други агломерации", отбелязва то. "Съществуващите съоръжения в други девет трябва да бъдат модернизирани, за да се подобри нивото на пречистване . Проектите бяха одобрени, но осъществяването им все още не е започнало."

photo

Изхвърлянето на отпадъци е ключов проблем.

Съоръженията за ТГОВ в останалите четири не се нуждаят от модернизация, твърдят от министерството.

По време на преговорите за членство в ЕС през 2001 г. България обеща да въведе в действие всички съоръжения в съответствие с изискваните стандарти до края на тази година, заяви в интервю миналия месец заместник-министърът на околната среда Евдокия Манева. Предишните две правителства обаче не предприеха никакви стъпки за изпълнението на този ангажимент.

Вместо това стотици милиони бяха пропилени за проекти за съоръжения за отпадни води, които не са част от никакви задължения към ЕС. Подчертавайки, че сегашното правителство има политическа воля да изпълни задълженията си колкото е възможно по-скоро, Манева твърди, че България ще може да реши проблема през следващите три години.

Прекаленото наторяване на водно тяло с отпадъчни хранителни вещества подхранва гъста растителност, включително фитопланктон и водорасли. Разлагането на тези организми намалява запаса от кислород и води до унищожаването на животинските обитатели.

photo

Прекалено интензивният риболов доведе до рязък спад на улова.

Еутрофикацията, както се нарича този процес, се смята, че е допринесла най-много за деградацията на Черно море и за промяната в структурата на неговата екосистема. Химическото замърсяване, поради наличието на нефт, пестициди или тежки метали в морската среда, изливът на недостатъчно третирани отпадни води, включването на неместни видове и изхвърлянето на твърди отпадъци в морето се определят като други проблемни области.

Според доклад на ПРООН от 1999 г. шестте кройбрежни страни са допринесли с около 70% за общото количество азотни и фосфорни съединения, които се вливат в Черно море като отпадъци от човешка дейност. "Известна част от това количество и почти всичките останали 30% се вливат в морето през река Дунав", се казва в доклада.

Докладът бе публикуван седем години сред подписването през 1992 г. в Букурещ на Конвенцията за защита на Черно море срещу замърсяването, в която шестте крайморски страни потвърдиха ангажираността си със защитата на околната среда и устойчивото управление на морето.

Прилагането на Конвенцията от Букурещ, включително три специфични протокола за контрола на наземните източници на замърсяване, изхвърлянето на отпадъци и съвместните действия в случай на инциденти (като разлив на нефт), се координира от Черноморска комисия, чийто секретариат се намира в Истанбул.

photo

Рибарите се оплакват от липсата на съоръжения за третиране на отпадните води.

Според Трансграничния диагностичен анализ (ТДА) на Черно море през 2007 г., проведен с подкрепата на няколко организации, включително ПРООН и Службата за проектни услуги на ООН, нивата на хранителните товари, носени от реките са спаднали с 30% през предишното десетилетие.

Но те останаха много по-високи, отколкото замърсителите от общински и промишлени източници, твърдят авторите и посочват река Дунав като най-големият източник.

"Подобряването на околната среда преди всичко е резултат от колапса на земеделското производство и спада на промишленото производство, а не от пряката намеса на правителството", бе едно от заключенията на ТДА. "Ще минат много години, преди намаляването на речните товари да окаже влияние върху самото море."

Анализаторите също откриват изключително високи стойности на някои химически замърсители, които изглежда съществуват само в някои райони, и изразяват загрижеността си за нивата на някои пестициди. Те също предупредиха, че съществува увеличен риск от замърсяване от корабоплаването и от инсталациите за нефт и газ близо до брега.

"Един-единствен мащабен инцидент може да има катастрофални последици за целия регион", заключават те.

Това съдържание е изготвено специално за SETimes.com.

сряда, 22 септември 2010 г.

Ваканционният комплекс „Съни дей 6” на несебърския предприемач Чочо Александров край село Тънково е без канализация

Чочо Александров залива с фекалии в Слънчев бряг

22 септември 2010

Бургас,България

31 март 2003 г. Откриване на централата на пратия ДЕЛА. Чочо Александров е един от основателите и неин неформален лидер.

31 март 2003 г. Откриване на централата на пратия ДЕЛА. Чочо Александров е един от основателите и неин неформален лидер.
Олигархът построил ваканционно селище без канализация
Лют екоспор за замърсяване на морето в Слънчев бряг с отпадни води се завихри в Несебър. Според публикации в пресата и разследване на БТВ, които се позовават на община Несебър, ваканционният комплекс „Съни дей 6” на несебърския предприемач Чочо Александров край село Тънково е без канализация и нощем изхвърля отпадните си води в река Хаджийска. Тя се влива в морето на плажа до почивната станция на Министерския съвет. Нищо неподозиращите държавни чиновници, министри и

депутати се плацикат в отпадни води

и всякакви битови отпадъци според екоспециалистите в община Несебър. По заповед на кмета Николай Димитров са извършени многобройни проверки. Събрана е дебела папка с констатации, с която редакцията разполага. Становището на общинските екоспециалисти е категорично: те препоръчват на кмета Димитров веднага да затвори комплекса на Александров, тъй като има опасност от замърсяване на морето. Местните ги подкрепят, защото дори съмненията за подобен проблем ще ударят туризма.
Екоинспекцията в Бургас също признава, че комплексът „Съни дей 6” няма канализация и пречиствателна станция и събира отходните си води в септични ями.

Лайновозка изпразва септичните ями,

а наоколо се разнася нетърпима воня, е установила екоинспекцията.

Проверката на общинарите обаче констатира, че в ямите има тръби. По тях фекалиите се изпразват през нощта в р. Хаджийска, реката ги изхвърля в морето, когато няма плажуващи, а през деня в реката няма фекалии, затова и екоинспекцията не е съставила актове, уточняват от община Несебър.

Ваканционният комплекс „Съни дей 6” е построен от компанията „Сън Райз Вилидж” ЕООД, собственост на несебърския олигарх Чочо Александров. Жилищните сгради стърчат насред полето край несебърското село Тънково. Контролните органи са категорични: обектът е незаконен, затова и не издават на собственика удостоверение за въвеждане в екплоатация на жилищните сгради – тоест те нямат акт 16 и не могат да бъдат обитавани.

Чочо Александров, или Пъпчивия, както наричат предприемача в Несебър, не се е съобразил със забраните. Той продава и

заселва без разрешение апартаментите

във ваканционното селище. Община Несебър е предложила тяхното затваряне и всеки момент се очаква това да бъде направено от „Строителен контрол” – Бургас.

Проблемът е възникнал още в началото на годината, когато екоминистерството е изпратило сигнал до община Несебър за евентуално замърсяване на морето от комплекса „Съни дей 6”. През следващите месеци ваканционните комплекси са инспектирани от еколози и специалисти от РИОС – Бургас и община Несебър. Заключенията и на трите ведомства са категорични:

комплексите не са законни.

Въпреки това закъсалият за пари олигарх е продал апартаментите и те вече са населени. Чочо е притиснат от няколко банки, трябва да плаща огромни вноски за лизинга на яхтата и самолета си и е принуден да продава на безценица, коментират в Несебър. Докато община, екоинспекция и собственик още водят спор къде точно отиват естествените нужди на собствениците в комплекса „Съни дей 6”, със сигурност част от тях стигат до почивната станция на Министерския съвет.

След като скандалът гръмва и Чочо разбира, че е прегазил закона, той панически бърза да се отърве от миризливия комплекс. Александров тарикатски прехвърля собствеността на ваканционното селище без канализация на свой работник. Показаният от бТВ човечец е от несебърското село Тънково и едва свързва двата края, но де юре е горд собственик на сгради за милиони, които не е и сънувал. Тепърва той ще трябва да доказва доходите си, с които е “купил” комплекса.

Чочо не за пръв път жертва свои подчинени. Хората в Несебър често са свидетели на скандалите, които вдига на своя политически подчинен – Наско Терзиев. Александров направи Терзиев общински съветник и председател на подопечната си бизнес партия “ДЕЛА”, за да му защитава бизнес интересите. Терзиев обаче бил неадекватен и често провалял своя шеф. Бесен от некадърността му и от зачестилите неприятности,

Чочо унижава Терзиев публично

- и при най-малкия проблем той го привиква, залива с порой от крясъци, а след това публично го налага. Свидетели разказват, че след директното предаване на бТВ от Несебър, което разкри далавери на Чочо в присъствието на Терзиев, а той си затрая и не защити началника си, Александров побеснял и публично наритал шефа на “ДЕЛА”. Подложен на непрестанни унижения, Терзиев скърца със зъби, но търпи, защото дължи пари на благодетеля си. Мълвата в Несебър говори, че страдалецът

Терзиев опитва да компрометира Александров


и да се оттърве от него, защото вече не издържа на публичните издевателства.

Всъщност Чочо Александров унижава не само Терзиев, а подчинените си изобщо. Заради икономии например охраната му е принудена да следва неговото БМВ с най-евтиния модел “Опел Астра”. Естествено, “Астрата” не може да настигне БМВ-то и тогава Чочо принуждава охранителите да го следват тичешком след колата за сеир на целия град!

Хората, които го познават отблизо, твърдят, че Митьо Очите е изготвил списък със заведения, забранени за Чочо. Веднъж, когато нарушил забраната, Очите пратил раздрънкан “Москвич” да се забие в новата кола на Чочо и той едва оживял. Друг път, след като изял поредния пердах след скандал в дискотека, Чочо започнал да се обучава в стрелба с пистолет. Несръчният каубой обаче се прострелял в ръката, на която има видим белег.

Гръмналият скандал с миризливите ваканционни комплекси обаче изместват на заден план Митьо Очите. Далеч по-страшни за Чочо са проверяващите органи.

Илиян ИЛИЕВ

.....................................................
ДОСИЕ


Чавдар (Чочо) Александров е на 35 години, притежава 15 фирми и участва в управлението на поне още 18. Бизнеса си започва в ранна възраст – на 22 основава фирма, която за отрицателно време става най-голямата строителна компания в региона. Бил е приятел на разстреляния висаджийски бос Георги Илиев.

Александров обича да се представя като свръхбогат и суперплейбой. Има самолет Learjet 60 за 5,5 млн. евро и яхта “Азимут” за 9 млн. евро, които изплаща на лизинг. За яхтата твърди, че е най-скъпата и най-голямата в България. Неотдавна се похвали, че си е купил апартамент в "Бурж Дубай" - един от най-скъпите хотели в света.

Постоянно се снима в компанията на популярни красавици. Известен е и с честите скандали в заведения.


Имотните далавери на дясната му ръка

Общинският съветник в Несебър Атанас Терзиев - председател на бизнес партия „ДЕЛА", чийто неформален шеф е небезизвестният олигарх на лизинг Чочо Александров, се е сдобил на безценица с апетитни терени в Несебър.

Най-фрапантен е случаят, при който Терзиев заграбва 8,5 декара на Южния плаж - едно от най-красивите места на Българското Черноморие. Като всеки местен жител той има наследствени земи в полята около Несебър. Далаверата е, че той успява да замени 8,5 дка от тези земи с далеч по апетитна и скъпа земя на 10 метра от морето - на самия Южен плаж! А плажовете по закон са изключителна държавна собственост и частни лица не могат да ги притежават.

Терзиев обаче прегазва закона чрез шуробаджанащина с помощта на тогавашния зам.-областен управител на Бургас Светослава Наумова, която живее на семейни начала с неговия братовчед. През 2005 г. в качеството си за зам.-областен управител тя премества 8,5 дка от покрайнините на града на самия плаж. Имотът е върнат на името бабата на Наско Терзиев, Атанаска Терзиева.

Пак Наумова успява да премести 100 кв метра от наследствените земи на фамилията на Наско Терзиев в центъра на Несебър, където сега се намира кафе „Карамел”. Тези 100 кв метра може и да изглеждат незначителни за някого, който не е запознат с доходността на всеки метър земя в Несебър. Но те са на самия тротоар, който също е изключителна държавна собственост.

Терзиев е спечелил и около 1 млн. лв. като крайно нуждаещ се. Той се регистрира като такъв в общината и през 1995 г. кметът на Несебър с договор му предоставя земя за построяването на жилищна сграда.
Бъдещият председател на политическа партия "Дела" получава правото на строеж в кв.26 парцел XII, с площ от 420 кв.м по плана на жк "Черно Море" - Несебър. В продължение на десет години Наско не бърза да строи. Междувременно през 2004 г. той закупува жилище. Въпреки това не се отказва от правото си на строеж, дадено му като на крайно нуждаещ се, а на три пъти с благословията на кмета увеличава разгърнатата застроена площ в разрешението - нещо, което противоречи на закона.

На 23.06.2006 г. вместо да построи къща, той и още трима други негови авери, продават непостроените си имоти на фирма "Тортън ЕООД" с едноличен собственик Атанас Терзиев и тя получава осем броя апартаменти за смешната сума от 51 000 лева при данъчна оценка 50 846.82 лева! От продажбата на тези апартаменти "Тортън ЕООД " на крайно нуждаещия се Терзиев е взел милион. Общинският съветник е собственик на скъп "Ягуар" и луксозен мотор.

блиц / Black sea

петък, 17 септември 2010 г.

Трагичните хотели на „Златни пясъци” – репортаж със скрита камера по немска телевизия

Трагичните хотели на „Златни пясъци” – репортаж със скрита камера по немска телевизия

17 Септември 2010

Телевизия Kabel Eins: Репортерката Нина Хайнеман открива мухъл, ръжда и нечистотии в банята на четири-звезден хотел на “Златни пясъци”. Снимка: от екрана

В най-гледаното време, 21 часа през уикенда, немската телевизия Kabel Eins шамароса здраво сладникавия имидж на България от новата й рекламна кампания.

Повече от 30 минути, експертките на предаването Нина Хайнеман и Ина Малюгин показваха със скрита камера как изглежда отвътре и отвън един хотел на „Златни пясъци”. Разположен на първа линия, четири-звездният хотел беше описан с четири думи - мухъл, ръжда, варовик, мръсотия.

„Това не е хотел с такава категория” - повтаряха непрекъснато двете дами, шокирани още на рецепцията, когато се оказа, че там никой не говори немски. Явно, доста добре е бил изпързалян немския туроператор, с твърдението, че персоналът говори родния език на туристите. Спасението, обаче неочаквано идва в лицето на случаен таксиметров шофьор, който превежда на двете дами, неприятната вест, че стаята им още не е готова. Гостенките трябвало да изчакат малко… около 1 час.

След като времето за изчакване набъбва на цели 5 часа, се появява друг проблем, туристките под прикритие не можели да получат резервираната си стая, и за съжаление се налагало да ги настанят в друга, която както по-късно се оказва е с прекрасен изглед… към задния двор.

Неприятните сюрпризи връхлитат един след друг – стаята не е проветрена, чаршафите са на петна, върху матраците, които не са поставени на решетка, а лежат върху дъски има големи петна от урина, на 2 метра от климатика стената е мухлясала, върху дивана са полепнали разноцветни косми и всичко е потънало в прах.

В банята положението не е по-розово - навсякъде мухъл, ръжда и нечистотии. Експертките заявяват пред камерата, че човек може да се разболее тук – астма, кожни екземи, възпаление на стомашно-чревния тракт. И за да няма съмнение, всички тестове се правят пред камерата със специални химикали, доказващи какви точно са съответните нечистотии.

Басейнът на хотела (тук никой не се изненадва) се оказва с по-топла вода, отколкото изискват нормите. А човек от персонала направо съветва едната от гостенките, че е по-добре да се топне в морето, тъй като водата в басейна нещо не била много добра за тази цел.

Да, но на морето дебнат високите цени на шезлонгите и чадърите. Сумата от 14 лева на ден допълнително не се харесва на репортерките, които иначе плащат за престоя си по 57 евро на ден за ол инклузив.

И вечерята получава ниска оценка. Първо, двете експертки се шашват като виждат табела на едно от блюдата, на която пише „Кус-кус”. И второ, двете оценяват печеното пиле и картофите, които смело се престрашават да опитат, като изсушени.
В репортажа бяха прочетени и мнения на туристи, гостували вече в този хотел. Накратко, обобщението е следното – „Отвратителна кухня и ужасно обслужване”.

Така за 30 минути германският репортажен екип обезсмисли рекламната кампания на България, на стойност 7 и половина милиона лева, която при това стартира само преди седмица.

На кого ще повярват туристите? На лъскавите кадри от Черноморието или на потресаващата картина от български хотел? Но дори и веднъж да се излъжат да дойдат у нас германците, не е сигурно, че ще повторят. Защото ще си кажат същото това, което си казаха на тръгване и експертките – „Морето на Златни пясъци - ДА, хотелите - НЕ.”


e-vestnik / Black sea

вторник, 14 септември 2010 г.

Голямата далавера,нечувана наглост:6,5 млн. лева за сайт да рекламира България

Сайт ще рекламира България на 9 езика

Вторник,14 Септември 2010

Сайт ще рекламира България на 9 езика
Близо 6,5 млн. лева по ОП „Регионално развитие” ще бъдат отделени за създаване на сайт на туристическата дестинация България, който ще бъде с мултимедиен каталог на туристически обекти.
Изпълнител на проекта е Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, а продуктът трябва да бъде готов до края на следващата година.

Националният туристически портал ще бъде на девет езика, сред които арабски и иврит, и ще представя над 400 обекта и маршрута, обясни ръководителят на проекта Стоян Георгиев.

Изработването на сайта, който използва съществуващия туристически портал на България, ще струва 2 млн. лв.
Анализ на икономическото министерство показва, че интернет е най-ефективният и ценово изгоден начин за представяне на България като туристическа дестинация.

По данните на Euromоnitor онлайн туристическият пазар в рамките на Европейския съюз до 2011 година се очаква да нарасне с 20 процента и да достигне обем от 65 млрд. евро.

Това няма да е сайт, който просто рекламира България, а в него ще има препратки към други източници на информация, туристически организации, туроператори, коментира Стоян Георгиев.

фрог нюз / Black sea

Замърсяване на морето допустимите норми на "Елените"

Наложиха санкция на "Елените" заради замърсяване на морето

Автор:Даниела Костадинова - кор. на БНР в Бургас

Заради замърсяване на морето над допустимите норми, Бургаската инспекция по околната среда и водите наложи месечна санкция от 18 хиляди лева на пречиствателната станция за отпадни води във ваканционното селище "Елените".

Взетите водни проби от крайбрежните морски води край ваканционното селище "Елените" показват превишаване на допустимите норми на амониев азот, общ фосфор, повърхностно активни вещества и биологична потребност от кислород. Финансовата санкция, наложена на пречиствателната станция за отпадни води, ще се изплаща до преустановяване на замърсяването на морето.

От началото на месец юли досега Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас е извършила проверки на 32 пречиствателни станции и канализационни системи в региона, като са взети 28 проби за анализ. При констатиране на отклонения от нормите ще бъдат налагани нови месечни санкции на проверяваните обекти.

бнр / Black sea

четвъртък, 2 септември 2010 г.

Пясъкът на плажа в залива Вромос,край Черноморец,е радиоактивен и опасен за здравето на хората

На плаж край Черноморец има радиоактивен пясък

Пясъкът на плажа в залива Вромос, край Черноморец, е радиоактивен и опасен за здравето на хората, обяви областният управител на Бургас Константин Гребенаров. В писмо от екоминистерството и здравното министерство се настоява хората да бъдат запознати с изследванията, да бъдат поставени предупредителни табели и районът да не се използва за плаж.

Повишеният гама-фон в района е до два пъти над стойностите, характерни за тази част на Черноморското крайбрежие. Замърсяването е от флотационната фабрика на мина "Росен", която вече е затворена. В становищата от министерствата се уточнява, че морската вода в района не е замърсена, но престояването на плажната ивица за няколко денонощия може да доведе до опасно облъчване.

Българско национално радио / Black sea

събота, 21 август 2010 г.

10 лева за плаж до мръсни води и дънни ями

Какво видя репортер на Dnes.bg на роден плаж

Снимка: Dnes.bg

Един от най-големите проблеми на родното Черноморие се оказва мръсотията, която прогонва туристите.

Читатели ни сигнализираха за поредната зона от бреговата ивица, която е напрактика неизползваема заради попаднали в морето фекални води.

Между курортите Свети Влас и Слънчев бряг за последната година са построени десетки нови хотели, а туристите се съмняват, че тръбите с отпадните води се изливат напарво в морето.

"Гнус ни е да влезем, защото мирише гадно и един Господ знае какво има във водата", оплака се пред Dnes.bg туристка.

"Понякога във водата плуват безформени тъмнокафяви неща, които даже не искам да си представям какви са", каза друг от плажуващите.

За да ползват малката ивица между плажовете "Делфин" и централния на Свети Влас, туристите плащат по 5 лева за чадър и по 5 лева за шезлонг.

А непосредствено зад табелата с ценоразписа има и два предупредителни знака - за дънни ями и за неохраняема зона.

"Спасител има, но реално той не работи, защото никой не се престрашава да влеза в мътната вода", през смях казва турист, излъгал се да плати за плажа.

Всъщност половината от ивицата е охраняема и там във водата има шамандури. Но в неохраняемата зона концесионерът също е разположил 10-ина чадъра.

Собственици на хотели в района коментираха, че ситуацията ще се подобри, когато бъдат изградени достатъчно пречиствателни станции и бъдат подменени изцяло канализациите на курортите, които не са правени да обслужват толкова хотели, колкото се появиха през последните години.

днес.бг / Black sea

Дерат ни за климатика и хладилника в стаята

Дерат ни за климатика и хладилника в стаята

Капан с безплатна нощувка на морето

Офертите за 10 дни без пари вървят само по електронната поща


Снимка Монитор
Туристите са готови да плащат повече, когато отидат на море, но излъганите гости рядко остават до края на планирания престой.
.
Англичани се жалват от фалшиви BG парфюми
В последно време са зачестили оплакванията от английски граждани, които си поръчват парфюми през интернет в сайтове, съобщи за „Монитор” Венцислав Петков, консултант в Европейски потребителски център България. По тяхна информацията са базирани в България, проверката обаче засега сочи, че се използва името на нашата страна, но сайтовете са с регистрация в обединеното кралство. Проверката продължава, увериха от центъра. При тях най-много са оплакванията на чужденци подведени с покупката на недвижим имот у нас, българите пък имат проблеми в странство с отменени полети, за които трябва да им върнат цената на билета. Има и загубени багажи. На родните купувачи в нета често им отказват плащане с карти, издадени у нас, освен това получават неизпълнени напълно поръчки. За повреден багаж срокът за подаване на писмена жалба при превозвача е 7 дни, а за загубен багаж – 21 дни.вм

Black sea

Туристите - прецакани

Залагат капани за туристи

Оферти с безплатни нощувки вкарват в харч наивни потребители

Снимка: БулФото

петък, 20 август 2010

София

Туристически фирми предлагат нереалстични промоции само и само да привлекат туристи. Офертите с безплатни нощувки са един от "капаните" за туристи, алармират потребителски организации. Някои "атрактивни" оферти крият големи рискове, предупреждават те.

Потребителските организации вече са засипани с множество жалби от пострадали от некоректни оферти за почивка през лятото, научи БТА от организацията "Активни потребители". В един от случаите става дума за предлагана почивка с безплатни нощувки. Предложението било за 10 безплатни нощувки и заплащане само на храната. На място обаче клиентите установяват, че цените за консумация са многократно завишени, а почивката излиза много по-скъпа.

Затова потребителските организации съветват всички, които попаднат на подобни оферти и решат да се възползват от тях, да се запознаят много добре с всички условия по т.нар. промоции. В не малко случаи в ситно написан текст под офертата се "крият" голяма част от "капаните", в които всеки може да попадне, предупреждават специалистите.

В друг случай обещаваните "луксозни" условия не отговарят на представеното в офертата. За да получат обещания комфорт почиващите трябвало да заплатят допълнително различни такси.

Затова експертите съветват преди да резервирате почивката си, трябва да сте сигурни, че туроператорът или туристическият агент, към който сте се насочили, е лицензиран. Туристическата компания винаги трябва да ви дава точна писмена информация на български език за разходи, разписание за пътуване, категория и вид на настаняване, хранения и други.

Цената на почивката ви не може да бъде увеличавана 20 дни преди началната дата на пътуването, с изключение на промяна в транспортните разходи като летищни такси и тези за гориво, припомнят потребителските организации.

До завръщането си пазете всички брошури, договори и ваучери, които са ви дали. При възникнал проблем на място експертите съветват да се правят снимки или събират всякакви доказателства, с които може да се докаже неуредицата. При значителна промяна на туристическия пакет, за който сте платили имате право да поискате негова алтернатива, съветват специалистите.

Експертите припомнят, че фирмата-организатор не може да променя хотел или условия на настаняване, ако вече сте резервирали почивката си. В противен случай имате право да поискате парите си обратно.

Ако при пристигането не получите това, за което сте платили имате право да поискате настаняване при условия, които сте договорили. При отказ сигнализирайте комисията за защита на потребителите, съветват експертите.

В случай на закъснение на полет от два или повече часа имате право да получите безплатна храна и напитки в зависимост от продължителността на чакане, както и изпращането на две безплатни съобщения (по телефон, факс или имейл). В случай на закъснение над 5 часа, ако решите да не пътувате, може да поискате връщане на пълната стойност на билета. При отложен полет за следващ ден поискайте безплатно настаняване в хотел и трансфер до него, имате право и на храна.

Ако полетът ви е отменен, авиокомпанията трябва да ви предложи в замяна пълно възстановяване на стойността на билета в рамките на 7 дни или пренасочване към крайната ви дестинация на първа възможна дата или на по-късна дата, удобна за вас.

При валиден билет и регистрация навреме и отказан достъп до самолета, вие имате правото на парична компенсация между 125 евро и 600 евро. Ако багажът ви е закъснял, повреден или загубен имате право на компенсация в максимален размер около 1 200 евро.

АСН / Black sea

сряда, 18 август 2010 г.

Българското Черноморие - недостатъчно доброто обслужване и изхабена инфраструктура

"Уолстрийт джърнъл":България иска повече туристи

In english language:Bulgaria Wants More Tourists

18 август 2010

София,България


Под заглавие "България иска повече туристи" американското издание "Уолстрийт джърнъл" публикува статия на журналистите Ник Скрекас и Том Мъд, посветена на туризма в България.
Туристическият сектор в България дава 8,7% от брутния вътрешен продукт на страната, но тя все още има проблеми с достигането на по-високо качеството в тази област, отчита изданието. Хората от туристическия бранш се оплакват от тежката зависимост от туристическите мега комплекси, работещи на принципа "всичко включено в цената" (all inclusive), от недостатъчно доброто обслужване и от изхабената инфраструктура, отбелязват авторите на статията.

В последните десет години се говореше много за българския туризъм, насочен към лова, голфа, карането на ски, културните и природните забележителности. Масовият туризъм обаче все още си остава основен елемент в туристическия бранш, защото другите форми на туризъм страдат от липсата на държавна организация, от лошото управление на културните обекти и от недостатъчната реклама, пишат двамата журналисти.

Те цитират Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценка на туризма, който казва, че закъсненията в строежа на нови магистрали - поради корупцията или липсата на опит от страна на правителствата и местните власти, е създало значителен дисбаланс, имайки предвид капацитета на новопостроените хотели.

В статията е отразено и мнението на германския пенсионер Юрген Бютнер, живеещ в Пловдив, който говори за проблемите на чужденците в България. Според него за тях е проблем да намерят хора "говорещи нещо като английски, какво остава за други езици, като немския". Той казва, че се е сблъскал с този проблем дори и при с хора с дипломи в областта на туризма и владеенето на езици. "България все още не може да извлече ползи от природните дарове, с които разполага", смята германецът.

Български фирми смятат въпроса за диверсификацията на туризма за много важен за оцеляването им, но се оплакват, че повечето туристи идват в България с пакет "всичко включено в цената", почиват в оградени туристически комплекси и не напускат хотелите си, а това направо задушава туристическия бизнес.

Общо 2,1 милиона туристи посетиха България през първата половина на 2010 г., се казва в статията. Това е с 1,9 процента повече в сравнение със същия период на 2009 г. Но всеки 9 от 10 туристи идват в България през лятото - нещо, което българският премиер Бойко Борисов се надява да успее да промени, пишат журналистите и добавят, че миналата седмица Борисов е наредил на министрите да разработят стратегия за развитие на културния туризъм, след като в Созопол археолози откриха мощи, за които се смята, че са на Свети Йоан Кръстител.

Забелязват се и други признаци, че се работи за промяна, отбелязва "Уолстрийт джърнъл" - в София занемарените сгради в неокласически стил сега са обновявани, както направиха в Прага през 90-те години на миналия век. Мрачните блокове от съветски тип постепенно се заменят от модерни сгради от стомана и стъкло. Като пример се посочва и бившата сграда на Техническия университет в София, днес превърната в музей, наречен българския Лувър. Като друг пример за подобряване на инфраструктурата с цел привличане на повече туристи се посочва и скоростната железопътна линия, която ще свързва София с Пловдив и Бургас и която трябва да бъде завършена през 2012 г.

Очаква се подобрение и в подготовката на хората, работещи в туризма, защото идва ново поколение, което има други перспективи и знае езици, се казва още в статията.

Black sea

вторник, 17 август 2010 г.

Заливът "Вромос" СВЕТИ от радиация

Радиационният фон в залива "Вромос" превишава допустимите стойности

Радиационният гама-фон в района на залива "Вромос" край Черноморец превишава два пъти допустимите стойности. Това съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда. Окончателните резултати ще бъдат готови в средата на идния месец.

Една от причините за завишената радиация е неотстраненият напълно радиоактивно замърсен флотационен отпадък - пише в съобщението. Друга причина са изхвърлените от вътрешността на залива в отделни участъци на плажа дънни утайки, обогатени с такъв материал.бнр


Black sea

Говна и лайна на българското Черноморие

Кметове, хотелиери и институции си прехвърлят горещия картоф с пречиствателните станции

Омагьосаният кръг с мръсното море

Строят бетонни джунгли, без да мислят как ще ги осигурят с ток и вода




Чиста или мръсна е водата на морето, се вижда и с просто око

Морето ни е мръсно. Това вижда всеки, който е успял да избяга от градската жега, за да се топне в "кристалните" води край големите ни курорти. И докато кръчмарите успяха да намерят някакво разрешение заради спиращия ток - предлагат на клиентите романтична вечеря на свещи и пържоли, печени на дървени въглища - проблемът с пречистването на отпадните води виси като дамоклев меч върху туризма ни. Ситуацията е обществена тайна за всички по веригата - инвеститори, хотелиери, туроператори, общински власти, хигиенни инспектори. Виждат го и почиващите. От години обаче всички, малко или много, си затваряме очите за проблема. С оправданието - нека да мине сезонът и тогава ще търсим решение. Да не разлайваме кучетата, за да не гоним поне чуждите туристи. Тактиката на ощипаната мома обаче явно няма да проработи у нас. Защото след като си отидат гостите, всички започват да броят събраните пачки от сезона и забравят проблемите. И така - до следващото лято. Когато отново заравяме главите в пясъка и се надяваме, че никой няма да усети вонята около луксозните хотели.
Кой е виновен за неволите на туристите? Горещият картоф се прехвърля от ръка на ръка, от институция на институция. А общото крякане е, че няма пари.
600 млн. лева европейски средства чакат кметовете да ги вземат, за да построят и обновят с тях пречиствателните станции. Става въпрос за населени места с над 10 000 жители. Финансиране се получава срещу проект, с който се кандидатства пред Министерството на околната среда и водите. Ако им е трудно, да се обадят за помощ, ще им съдействаме, обещават от МОСВ. Повечето от местните власти обаче не им се занимава с пречиствателни станции, защото в очите на избирателите изграждането им е скъпо и неблагодарно. За разлика от ремонтираните улици и осветлението, които веднага се набиват на очи. Изискват се и собствени средства за съфинансиране. За да улесни кметовете, министърът на еврофондовете Томислав Дончев вече подготвя промяна, така че за подобни проекти те да бъдат подпомагани от държавата. Ако не успеем да се справим с построяването на пречиствателни станции в градове с над 10 000 жители, Брюксел ще ни санкционира. 600 млн. обаче са нищожно малко за нуждите на цялата страна. Само чистата вода на Созопол ще глътне над 100 млн., коментират от екоминистерството. Според хората на Нона Караджова проблемът е в инвеститорите. Не можеш да построиш огромен комплекс с 500 легла, без да осигуриш канализация и пречисване, без да гарантираш електрозахранване и водоснабдяване. И законът забранява - при недостатъчни електромощности и при липсата на канализация не трябва да се изграждат нови сгради.
През последните години изникнаха огромни бетонни градове, в които никой не помисли, че освен да се вземат парите на туристите, трябва да им се осигурят и нормални условия. Хотел обаче не може да изникне като гъба след дъжд, без никой да е забелязал. Преди да започне строежът, инвеститорът представя идеен проект за одобрение на общината. От своя страна тя го съгласува с електроразпределителните дружества и ВиК, които гарантират, че има свободни мощности, обясни шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин. Много представители на местните власти издават разрешителни и си затварят очите, за да напълнят общинската хазна и собствения си джоб, твърдят препатили. "Ако са давани подкупи за разрешителните, то са виновни и тези, които са ги давали, и тези, които са ги взимали", не отрече Рагин.
Факт е, че и никой не знае какви са мощностите в пика на сезона, защото не всеки добросъвестно заявява колко туристи е настанил, категоричен е председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Това се прави, за да се крият данъци. Проблемът с мръсното ни море за пореден път доказва поговорката, че колективната отговорност е споделена безотговорност. И докато всеки дърпа чергата към себе си, туристите ще избягат към онези плажове, където мирише на риба, а не на отходни ями. И където освен син флаг имат и синьо море.
Наталия Малчева
Таня Киркова

стандарт / Black sea

понеделник, 16 август 2010 г.

Прекъсванията на тока около Слънчев бряг изправиха на нокти хотелиерите

Деница Ватева

Прекъсвания на електричеството в часовете на пиково потребление, неяснота кого ще обхване ограничението, слухове за режим на тока, опити за намаляване на консумацията. Така изкараха и този уикенд хотелиерите и туристите в района на Слънчев бряг.

След голямата авария от края на юли, когато регионът остана на тъмно за над 30 часа, и периодичното прекъсване на тока в следващите дни още в петък вечерта някои от по-малките курорти останаха отново без осветление за по няколко часа.

В други пък имаше периодични прекъсвания или подаван по-слаб ток. Ситуацията, определена като критична заради жегите, изправи на нокти туристическия бизнес и доведе до призиви за пестене на енергия.

Още в петък малко след 19 часа хотелиери сигнализираха, че в някои от по-малките курорти около Слънчев бряг токът е бил спрян. Става въпрос за Каблешково, Ахелой, Обзор. Проблеми е имало още в Равда, бургаския квартал Сарафово и Поморие.

Тогава местният бизнес съобщи и че от бургаското поделение на ЕВН са обяснили, че се въвежда режим на ток - пет часа със и един час без електричество, който ще важи за района на север от Бургас. В петък вечерта такава информация беше записана и на телефона за аварии на дружеството, установи проверка на "Дневник".

Информацията за режима пък беше отречена по-късно от Електроенергийния системен оператор и самото дружество, но беше съобщено, че се въвеждат ограничения в подаването на електричество в зависимост от натоварването за пиковите часове вечерта. Същата ситуация се повтори и в събота, когато също на места токът беше спиран.

Задружно пестене


Заради напрегнатата обстановка редица институции излязоха с призиви за пестене на електроенергия. От Електроенергийния системен оператор съобщиха, че превишението на потреблението е с около 10%, което е във възможностите да бъде намалено с усилията на хотелиерите и туристите по курортите.

В обръщение до медиите пък кметът на Несебър Николай Димитров апелира "да се прецизират използваните електроуреди" и да бъдат изключени тези, от които няма неотложна нужда. По данни на общината в момента в района има 160 хил. туристи.

Допитване на "Дневник" до хотелиери показа, че няма много възможности за намаляване на потреблението. От съюза на собствениците в Слънчев бряг определиха като нереално да бъдат помолени туристите да не включват климатици и други уреди в стаите си.

Някои от хотелите съобщиха, че са помолили служителите си да изключват климатици и осветление в часовете на пиково потребление в стаите, в които са настанени. Други са купили газови котлони за кухните си.

От един от големите хотели съобщиха и че са успели да договорят с доставчика си на хранителни стоки по-чести, но по-малки доставки на продукти, което им е позволило да изключат част от фризерите. Все още не е ясно дали взетите мерки по места ще постигнат търсения ефект за 10% намалено потребление.

Последиците

Туристическият бранш на този етап не може да изчисли последиците от честите проблеми с електроенергията. При първата голяма авария хотелиерите имаха преки загуби заради развалени хранителни продукти и др.

Все още обаче е минало кратко време и не може да се каже дали чуждестранните гости са предявили претенции към туроператорите заради създадените им неудобства. За по-малките хотели обаче ефектът е видим и в момента.

"Имахме семейство с по-малки деца, което освободи стаята си въпреки едноседмичната си резервация и отиде в Царево", обясни пред "Дневник" Мариела Цонева, която е управител на семеен хотел в района. По данни на други хотелиери тези пренасочвания на дошли туристи към други курорти не са много, но все по-масови стават случаите, в които гости, резервирали стаи, се отказват от тях, преди да пристигнат.

Виновните...

От НЕК съобщиха, че новият мениджмънт на дружеството е установил, че "липсват значими инвестиции в преносната мрежа" през последните години, което е довело до сериозни проблеми, наслагвани от години. Отделно от това досега "компанията е нямала стратегия за развитие на мрежата" въпреки големите товари, свързани с присъединяването на вятърни електроцентрали и високото потребление на ток през лятото в курортите.

Проверка, поръчана от Българския енергиен холдинг, показа, че в периода от 2007 до 2009 г., вместо да се инвестира в рехабилитация на електропреносната мрежа, средствата на НЕК са насочвани към други проекти, сред които "Цанков камък" и "Белене".

През миналата седмица ДКЕВР съобщи, че започва проверка на инвестициите на НЕК през последните четири години. В случай че се открият нарушения, може да бъде наложена глоба от 1 млн. лв.

Междувременно от НЕК съобщиха, че част от мрежата край морето ще бъде подменена с нов тип свръхпроводими проводници, което трябва да увеличи двойно преносната й способност (виж карето). От компанията не се ангажираха със срок кога ще приключат ремонтите, но казаха, че правят "всичко възможно".

План на НЕК за рехабилитация

Ремонт на електропроводите ще има в:
- Галатея, област Варна
- Ветрен, област Бургас
- Ахелой, област Бургас (Слънчев бряг)
- Свобода, област Бургас
- изграждане на нов електропровод 100 кВ, област Бургас (Слънчев бряг)

дневник / Black sea

събота, 14 август 2010 г.

Можем да привлечем туристи с най-кошмарните условия за оцеляване

Сървайвър на плажа

Travel in Bg

Можем да привлечем туристи с най-кошмарните условия за оцеляване

Стела Стоянова

Заповядайте в най-голямата дискотека на Балканите! Истински сървайвър на ниски цени! Това може да бъдат част от рекламните слогани на родното Черноморие, ако искаме да върнем туристите в България следващата година.
Злонамерени езици пророкуват отсега, че с ежедневните спирания на тока, предизвикали замлъкнали климатици, протекли хладилници и топла бира ала "Оркестър без име" никой от тазгодишните курортисти няма да стъпи повече у нас. Че не само този, но и следващият сезон са утрепани отсега, защото
никой не е луд да плаща за принудителна сауна
липса на кафе и пластмасови чинийки поради спрялата топла вода, за да бъдат измити истинските.
Не им вярвайте! Всичко е въпрос на реклама, а ако подходим правилно, имаме уникалния шанс да бъдем единствени по рода си на Балканите и чужденците да се избиват за нас. Къде например на човек може да му се случи да изкара "Сървайвър" на принципа ол инклузив, като дори получи екстри, които не са включени в първоначалния пакет? Ами че в САЩ дават луди пари, за да прекарат известно време в мъчително неудобни "душегубки", където изкуствено им пускат отоплението, за да казват след това, че са били на екстремен туризъм. Нищо по-лесно от това - монополистите, които доставят тока по Черноморието, дават тази уникална възможност на наши и чужди туристи кажи-речи без пари. При това и не казват кога точно ще спират тока, за да има елемент на неочакваност в цялата работа. Хазяите и собствениците на хотели добавят своя дан в битовите условия, като не сменят хавлии и чаршафи, обяснявайки с табелки по стените на хотелските бани, че по този начин обгрижвали екологията. Миналата година мои познати разказваха, че отишли в хотел, където им казали, че стаите са "скоро ремонтирани и съвсем прясно боядисани". Били боядисани толкова прясно, че
след 2 часа престой обитателите ходели като надрусани
На оплакването им собствениците безгрижно отговорили: "Ама вие пък какво стоите в стаята, нали сте дошли заради морето!". И всъщност са прави - защо са му на човек каквито и да било битови условия, камо ли нормални, като е дошъл да лежи на плажа и да събира тен за остатъка от годината. Може да мине и с поокъсани чаршафи, и на суха храна - защото, когато токът най-сетне дойде, никога не се задържа достатъчно дълго, та човек да може да сготви цяло ястие. Вярно, някои от условията изглеждат леко нелепо, но само ако не започнем да сравняваме с Татовото време. Всъщност спокойно можем да кръстим подобен курорт "Резерват на социализма" - ако си спомняте, и тогава в един период студената бира се водеше непосилен лукс, а токът съществуваше на принципа "тука има, тука нема" и така стана предшественик на популярната по време на прехода комарджийска игра. Хората, които не са живели по времето на соца, ще плащат, за
да видят запазеното живо късче от историята
Ще има и такива, които да плащат от носталгия, така че при всички положения морето ни няма да остане празно. А като гледаме цените на чадърите по иначе недотам чистите плажове, скоро ще видим и първите туристи с колчета и чаршафи, които като първобитни заселници опъват бивак на пясъка, за да не плащат за услугата "чадър и шезлонг". Така морето дори ще бъде пренаселено с курортисти, дори може да чакат и ред със записване, а съседите ще се пукат от яд, че не са се сетили преди нас. Особено ако компаниите, които получиха правото да рекламират България, подхванат работата както трябва още отсега. Пък като приключим с морето, да се готви Боровец...

вс / Black sea

Travel in Bg

петък, 13 август 2010 г.

Поморие без ток

Авария остави туристите в Поморие на тъмно за 4 часа

13 август 2010

София,България

Отново проблеми с тока по Южното Черноморие. Авария пак подложи на изпитание туристите и хотелиерите в Слънчев бряг и Поморие. Сред най-потърпевшите от проблемната ситуация по морето се оказаха десетки хора с увреждания, които са на лечение в Поморие.
„Тези хора не могат да стигнат до ресторанта, не могат да се качат до стаите и ги качваме по стълбите на гръб, на ръце", обясни Даниела Урумова – управител на Център за рехабилитация по бТВ.

„Пет минути след като стигнахме до стаята, токът спря за втори път. Слава Богу, че не бяхме в асансьора, иначе щяхме да останем блокирани там поне за час", разказва Еди де Майер от Белгия.

Част от туристите споделиха, че не могат да захранват и количките, с които се придвижват, когато няма ток. Повечето от тях, с малки деца в Поморие, са притеснени токът да не спре пак и са готови да прекъснат почивката си.

Black sea

Режим на тока в Слънчев бряг

Режим на тока в Слънчев бряг

Travel in Bg Travel in Bg

Официално беше съобщено по Българска национална телевизия за режим на тока в Слънчев бряг и околностите !!!

четвъртък, 12 август 2010 г.

Морските ни курорти минават на режим на тока

Солената вода ще е вряла до края на август

Черноморието е заплашено от режим на тока заради увеличеното потребление на електричество. Това ще се наложи, ако възникнат нови аварии, а опасността от такива е огромна, коментира пред Дарик радио директорът на централно диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор Митьо Христозов. Ситуацията е екстремна, тъй като има рязък скок в консумацията на електричество, климатиците работят на пълни обороти, обясни той. В края на миналия месец голяма част от морските ни курорти и населени места останаха без ток близо два дни заради две аварии на електропроводи на Националната електрическа компания.

По думите му натовареността на мрежата в критичните райони на морето е наистина екстремно. Така например в района от Старо Оряхово в Северна България до Поморие на юг товарите достигат от порядъка на 180-190 мегавата в горещите дни и пиковите часове. Проблемът според експерти е, че мрежата, която съществува в момента в тази част на страната, не може да покрие такова натоварване, каквото се отчита в последно време. Тя може да покрие консумацията на ток, която има, но при изключване на каквото и да е присъединение ще се налага ограничаване на потребителите поради претоварване на другите елементи от тази мрежа в района, посочи Христозов.


Междувременно директорът на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН Георги Корчев заяви, че се очаква високите температури на морската вода по Черноморието ни да се запазят до края на месеца. През последните дни се регистрира температура на морската вода от около 30 градуса по Целзий и дори над тези стойности. По думите на шефа на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България Любомир Киров температура на морската вода от 30 градуса не представлява проблем за здравето на хората, тъй като е под телесната им температура.
По думите му продължителното излагане на слънце в горещите дни е противопоказно за хората със сърдечносъдови заболявания, високо кръвно, стенокардия и преживелите инфаркт.

новинар / Black sea

На море в Турция


На море в Турция

13 пъти на ден хранене (всеки божи ден) за 350 евро,7 нощувки !

вторник, 3 август 2010 г.

Радиация на българското Черноморие

Заливът Вромос край Черноморец-
мизерии,фекалии, липсата на ток от време на време,а сега и висока степен на радиация.

Black sea

сряда, 28 юли 2010 г.

Без отдих през това лято ще останат 63% от българите

На 63% от българите не им е до почивка

28.07.2010

Без отдих през това лято ще останат 63% от българите, показва проучване на НЦИОМ.

Три са социалните групи, в които почиващите са повече от онези, които не могат да си позволят летен отдих.

По-често от останалите ще почиват през това лято отново високообразованите българи (само 37% от тях няма да почиват), младите на възраст под 30 години (40% от тях ще останат без летен отдих) и столичаните (40% от които допускат, че може да останат без ваканция).

Морето е предпочитана дестинация за почивка през лятото през последните години. То е посочвано като избор на една пета до една четвърт от българите.

Сред сигурните летовници на море преобладават високообразованите българи и най-младите участници в националното изследване на НЦИОМ от юли, 2010 г.

Два пъти по-малко са желаещите през настоящата година да почиват на планина, в сравнение с отправилите се към морето.

Отдихът на село започва сериозно да конкурира планинската почивка през настоящата година, а и почивките на вили стават все по-популярни предвид пестенето заради кризата.

Сравнителните данни за периода 2008-2010 г. показват, че у нас има траен дял от хора (около 4%), които предпочитат да летуват в чужбина, и които въпреки кризата, няма да изневерят на стандартите си за отдих.

Апелите за инвестиции в родния туризъм не ги мотивират.

Куфарите за пътувания зад граница стягат най-често заможните българи, столичаните, младите и образованите, посочва изследването.

нюз.бг / Black sea

Безбожни цени по морето гонят българските летовници

По морето:Безбожни цени гонят българските летовници

При скъпотия и мръсотия патриотизмът отстъпва


Масово по Българското Черноморие хотелиери и ресторантьори се чудят как да привлекат чуждите туристи, но не осъзнават как постепенно отблъскват българските летовници.

Вече все по-рядко по Черноморието се среща указателна табела на български език.

Масово надписите са на английски, руски или немски. Цените засега са в “lv”, но нищо чудно скоро да станат в евро, за да бъдат улеснени чужденците.

В хранителните магазини в курортите стоките са два пъти по-скъпи от тези в другите големи градове. Ако в Пловдив сиренето е 6 лева за килограм, в Свети Влас се продава за 10 лева. Бутилка безалкохолно от 2 литра в Несебър струва между 3 и 4 лева. Половинка бира се намира за цена от 3,50, видя репортер на Dnes.bg.

Хотелите по Черноморието са почти пусти, а хотелиеритe се чудят защо е така.

Ако резервирате квартира месец по-рано и се пазарите, цената за единична стая с климатик на брега на морето може да падне от 30 на 20 лева.

"За редовни посетители от чужбина правим отстъпки до 50%, за да ги накараме да се върнат отново", признаха хотелиери.

Огромен проблем по родното Черноморието се оказва и мръсотията, тръби изхвърлят фекалните води от курортните селища директно в морето, което възмущава и отблъсква туристите.

За добро или за зло май патриотизмът изоставя повечето българи, когато става въпрос къде да изкарат лятната си отпуска – у нас или в чужбина.

днес.бг / Black sea

неделя, 25 юли 2010 г.

Токови удари изкараха от строя телевизори и хладилници

Слънчев бряг на душ във Варна

Южните курорти като дискотека, пускат поетапно климатиците



Част от курортистите в Слънчев бряг се преместиха в хотели на десетки километри, за да си вземат душ
ФОТО АНТОН ЧАЛЪКОВ
Изнервени туристи от Слънчев бряг отидоха на баня във Варна. Гневни летовници пък буквално изпаднаха в истерия и вдигаха непрестанно скандали на рецепциите. Чужденците държаха сметка за провалената им почивка и в прав текст си искаха солидни обезщетения за нечовешките условия, при които са поставени. 43-годишният германец Юрген Волф и семейството му например се принудиха да напуснат Слънчев бряг и да наемат макар и за ден хотел във Варна, за да могат да се изкъпят. Вчера на обяд нервите на семейството не издържаха и четиримата хванаха маршрутката за морската ни столица. Те са предупредили на рецепцията да им се обадят, когато проблемът с тока се реши.
"Не само аз, но и цялото ми семейство е ужасно разочаровано от това, което преживяваме в Слънчев бряг. Платили сме достатъчно за тази ваканция, а вместо спокойна почивка получаваме неприятности и късане на нерви. Поискахме да си тръгнем, но се оказа, че не можем, защото чартърът ни е чак след седмица и не можем да презаверим билетите си. От петък вечерта не сме се изкъпали, защото няма топла вода", заяви Волф. Той се оплака, че заради кризата с тока вместо нормална храна на блок маса хотелиерите раздават пакети със суха храна. "Все едно сме на поход в планината. Това е просто ужасно. Разбираме, че има някакъв голяма авария, но това не е наш проблем. Със сигурност няма да се върнем никога тук", отсече 43-годишният германец Юрген Волф. Мъжът е пристигнал в Слънчев бряг преди седмица със съпругата си Карина и двете им деца.
Половината Черноморие се превърна в гигантска дискотека, след като вчера бе въведен режим на тока. Това окончателно изпокъса нервите на туристи, туроператори и хотелиери. След денонощие и половина на тъмно в събота сутринта EVN въведе познатата ни от Татово време система "час светло-час тъмно". Така с ток "тука има, тука нема" курортите изкараха вчера до 14,30. Никой от хотелиерския бранш не помни да е преживявал подобен ужас.
Кошмарът на туристи и хотелиери свърши в 14,30 ч вчера, когато лампите в Слънчев бряг светнаха. Десетина минути по-късно дойде токът в Равда, а след това и в Поморие. Всички обаче продължават да бъдат на нокти. Междувременно няколко токови удара при опити да бъде пуснато захранването в нощта срещу събота предизвикаха още повече проблеми на търговците и местните жители. Заради подадено ниско напрежение в Поморие масово са изгорели домакинските и професионални електроуреди. "Гърмяха телевизори, фризери, хладилници, просто щетите са огромни", жалват се поморийци.
След като електричеството бе възстановено, всички си отдъхнаха, а животът в курортите започна да се връща към нормалния си ритъм, макар и постепенно. "Помолихме туристите за още час-два търпение, докато водата се затопли, за да могат да ползват баните. Климатичните системи също вече работят, но и за тях ще е нужно време, докато успеят да охладят всички стаи. Започваме да доставяме и нови хранителни продукти за вечеря за всички гости", заяви шефът на съюза на частните собственици в Слънчев бряг Елена Иванова.
Елена Димитрова
БЪЛГАРСКОТО ЧЕРНОМОРИЕ - БЕТОН,МУТРИ И ФЕКАЛИИ !

Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето

Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Rest of the Black Sea,Bulgaria - never !