Какво видя репортер на Dnes.bg на роден плаж
Снимка: Dnes.bg
Един от най-големите проблеми на родното Черноморие се оказва мръсотията, която прогонва туристите.
Читатели ни сигнализираха за поредната зона от бреговата ивица, която е напрактика неизползваема заради попаднали в морето фекални води.
Между курортите Свети Влас и Слънчев бряг за последната година са построени десетки нови хотели, а туристите се съмняват, че тръбите с отпадните води се изливат напарво в морето.
"Гнус ни е да влезем, защото мирише гадно и един Господ знае какво има във водата", оплака се пред Dnes.bg туристка.
"Понякога във водата плуват безформени тъмнокафяви неща, които даже не искам да си представям какви са", каза друг от плажуващите.
За да ползват малката ивица между плажовете "Делфин" и централния на Свети Влас, туристите плащат по 5 лева за чадър и по 5 лева за шезлонг.
А непосредствено зад табелата с ценоразписа има и два предупредителни знака - за дънни ями и за неохраняема зона.
"Спасител има, но реално той не работи, защото никой не се престрашава да влеза в мътната вода", през смях казва турист, излъгал се да плати за плажа.
Всъщност половината от ивицата е охраняема и там във водата има шамандури. Но в неохраняемата зона концесионерът също е разположил 10-ина чадъра.
Собственици на хотели в района коментираха, че ситуацията ще се подобри, когато бъдат изградени достатъчно пречиствателни станции и бъдат подменени изцяло канализациите на курортите, които не са правени да обслужват толкова хотели, колкото се появиха през последните години.
днес.бг / Black sea
Под заглавие "България иска повече туристи" американското издание "Уолстрийт джърнъл" публикува статия на журналистите Ник Скрекас и Том Мъд, посветена на туризма в България.
В последните десет години се говореше много за българския туризъм, насочен към лова, голфа, карането на ски, културните и природните забележителности. Масовият туризъм обаче все още си остава основен елемент в туристическия бранш, защото другите форми на туризъм страдат от липсата на държавна организация, от лошото управление на културните обекти и от недостатъчната реклама, пишат двамата журналисти.
Те цитират Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценка на туризма, който казва, че закъсненията в строежа на нови магистрали - поради корупцията или липсата на опит от страна на правителствата и местните власти, е създало значителен дисбаланс, имайки предвид капацитета на новопостроените хотели.
В статията е отразено и мнението на германския пенсионер Юрген Бютнер, живеещ в Пловдив, който говори за проблемите на чужденците в България. Според него за тях е проблем да намерят хора "говорещи нещо като английски, какво остава за други езици, като немския". Той казва, че се е сблъскал с този проблем дори и при с хора с дипломи в областта на туризма и владеенето на езици. "България все още не може да извлече ползи от природните дарове, с които разполага", смята германецът.
Български фирми смятат въпроса за диверсификацията на туризма за много важен за оцеляването им, но се оплакват, че повечето туристи идват в България с пакет "всичко включено в цената", почиват в оградени туристически комплекси и не напускат хотелите си, а това направо задушава туристическия бизнес.
Общо 2,1 милиона туристи посетиха България през първата половина на 2010 г., се казва в статията. Това е с 1,9 процента повече в сравнение със същия период на 2009 г. Но всеки 9 от 10 туристи идват в България през лятото - нещо, което българският премиер Бойко Борисов се надява да успее да промени, пишат журналистите и добавят, че миналата седмица Борисов е наредил на министрите да разработят стратегия за развитие на културния туризъм, след като в Созопол археолози откриха мощи, за които се смята, че са на Свети Йоан Кръстител.
Забелязват се и други признаци, че се работи за промяна, отбелязва "Уолстрийт джърнъл" - в София занемарените сгради в неокласически стил сега са обновявани, както направиха в Прага през 90-те години на миналия век. Мрачните блокове от съветски тип постепенно се заменят от модерни сгради от стомана и стъкло. Като пример се посочва и бившата сграда на Техническия университет в София, днес превърната в музей, наречен българския Лувър. Като друг пример за подобряване на инфраструктурата с цел привличане на повече туристи се посочва и скоростната железопътна линия, която ще свързва София с Пловдив и Бургас и която трябва да бъде завършена през 2012 г.
Очаква се подобрение и в подготовката на хората, работещи в туризма, защото идва ново поколение, което има други перспективи и знае езици, се казва още в статията.
Black sea