Измамници трупат милиони с фалшиви обяви за евтино море !
Плащаш хотел - спиш в гората !
Пускат оферти с крадени снимки на къщи, взимат двойно капаро ! Travel in Bg
Вместо в тризвезден хотел жертвите на интернет измами имат шанса да пренощуват под открито небе
"TOP OFERTA!!! Почивай 6 дни на Слънчев бряг в супер хотел само за 350 лева. Плати сега и почивай през август". Обява с такъв текст и изключително примамлива снимка на луксозен комплекс с басейн може да ви коства парите за море. Причината е, че МВР отчита бум на фалшивите оферти за почивка заради кризата. Така вместо в нов хотел хваналите се на въдицата на измамниците туристи нощуват най-често в гората под звездите. Защото вместо сграда на посочения адрес има само нива, коментира Александър Масларски от Комисията за защита на потребителите. Затова инспекторите препоръчват преди резервация да се проверят няколко важни неща. На първо място, трябва да проверите дали въпросният хотел или къща има интернет сайт. В електронната страница на икономическото министерство или в съответната община, където се намира комплексът, можете да проверите дали обектът е включен в регистъра и наистина съществува. Ако в обявата има единствено мобилен телефон без адрес, факс или мейл, също трябва да ви светне лампичка, че обявата най-вероятно е фалшива. Второто важно нещо е да попитате лицето, което отговаря за обявата, дали например капарото не може да се плати от ваш познат на място. Ако човекът увърта и откаже - това също е сигнал за евентуална злоупотреба. Можете да пуснете и телефона на обявата в големите интернет търсачки. Ако той изскача при различни оферти с една и съща снимка - това е сигурен знак за измама, обясни още Масларски от Комисията за защита на потребителите. При сайт, който не е специализиран и не изисква регистрация, опасността също е голяма. Дали една къща или хотел съществува можете да проверите и в офиса на туроператор на място, обясни Байко Байков от Агенцията на туроператорите и туристическите агенти. Цената за селски къщи при туроператор и в интернет е почти една и съща, а в първия случай се знае кой поема отговорност за качеството на услугата, обясни още Байков. Ако все пак се прецакате да платите на измамник, парите ви са почти безвъзвратно изгубени, обясниха от Комисията за потребителите. Ако се оплаквате от качеството на услугата и се докаже, че тя не е на ниво или рекламата не отговаря на действителните условия, недобросъвестният собственик може да бъде санкциониран. Повечето сметки, по които се превеждат парите, според полицията са в банкови клонове в малки градове или села. Освен това те най-често са отворени с фалшиви документи или на името на роми, на които е платено, за да дадат данните си. Така че понякога се налага туристите да се превърнат в детективи, за да не влязат в капан, докато организират почивката си. Наталия Малчева
10% от руснаците ще почиват на Черно море,но на руското крайбрежие !
Над половината от руснаците не планират никакви пътувания това лято, съобщи генералният директор на Общоруския център за изучаване на общественото мнение /ВЦИОМ/ Валерий Фьодоров.
55% от запитаните смятат да си останат това лято у дома, показват резултатите от допитването. От тях 57% са посочили като главна причина затова липсата на пари. 19% планират да почиват на своята вила, а всеки десети - на Черно море, но на руското крайбрежие. 9% са решили да прекарат лятната отпуска някъде в Русия и едва 5% смятат да заминат в чужбина. По данни на ВЦИОМ руснаците са готови да похарчат около 16 207 рубли за почивка. /Интерфакс
Нискотарифните компании таксуват всеки етап от пътуването !
Броим от 30 до 500 лв. за транспорт до морето и назад !
Цените на автобусния превоз без промяна това лято !
Авторът
Най-бързо и приятно се пътува със самолет, но човек трябва да улучи най-изгодната цена достатъчно рано.
ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА
25.05.2010
Между 30 и 500 лв. ще излиза това лято пътуването до морето и обратно, показаха изчисленията на "Монитор". Всичко зависи от това колко рано сте планирали лятната почивка, до колко може да се простите с комфорта при пътуването и дали сте свикнали да носите много багаж или се ограничавате само до раница или ръчна чанта. Разбира се, най-комфортно, но и най-скъпо излиза пътуването със самолет. Ако не сте планирали всичко внимателно и купите самолетния билет няколко дни или седмица преди самото пътуване, тогава то ще ви излезе между 200 и 500 лева. Конкретната сума зависи от това каква е натовареността на линиятадали е пикът на сезона и колко бързо се изкупуват билетите за конкретния полет. Има вариант за отиване и връщане до Бургас и Варна да платите само 30 лв. с включени такси. С такива ниски начални тарифи се оферират, както нискотарифните превозвачи, така и "България ер". За да получите такава ниска цена за авиобилета обаче, той трябва да е закупен три месеца предварително. Важно е да се знае, че такива цени са валидни само за няколко седалки на бордана всеки самолет и след изкупуването им следващите оферти се повишават.Друга важна подробност при избора на най-добра авиооферта е да проверите старателно какви са допълнителните условия. Нискотарифните компании таксуват всеки етап от пътуването. Веднъж се плаща цена за това, че сте с багаж, втори път - за чекиране на багажа на летището, както и такса за издаване на билет. Освен това евтините авиопревозвачи правят разлика между товадали плащате с кредитна и дебитна картаи това също се отразява на цената, обикновено в посока нагоре. Или казано по друг начин, когато видите цена за самолетен билет 15 евро в двете посоки, проверете какво е включено в нея. Ако човек е достатъчно голям късметлия и случи свободни места, за тази цена на националния авиопревозвач печели най-много, защото след като я плати, не дължи нито стотинка повече за каквото и да било.
.
Резервирайте от различни компютри за 30-40% по-евтини авиобилети
Ако искате да получите най-изгодната цена за нискотарифна авиокомпания, можете да прилагате друга хитрост. Направете две еднопосочни резервации - за отиване и за връщане от два различни компютъра - т.е. с различен IP адрес.Когато търсите цена за отиване и връщане от един компютър, той предлага едното направление страхотно изгодно, но другото е поне два пъти по-скъпо, тъй като разбира, че един и същи човек възнамерява и да отиде и да се върне. Ако по телефона със свой приятел по едно и също време направите съответните резервации, можете да спестите още до 30-40% от общата цена.
.
Влакът излиза 18 лв. в едната посока
Цената за двупосочно возене по релсите във втора класа между София и Бургас е 27,60 лв., а едната посока излиза 18,30 лв. С първа класа в двете посоки се пътува за 34,40 лв. Двупосочният билет за Варна струва 32,80 лв. във втора класа и 41 лв. за първа класа. Ускорената композиция до морската ни столица излиза 37,70 лв. за втора класа и почти 50 лв. за първа. Ускорените бързи влакове изискват задължително купуване на запазено място.Жп транспортът и за този сезон няма да променя цени, категорични са от управата на железниците. Освен за притежателите на карти за намаления и учениците, които изберат втора класа, отстъпки се правят и за групи, които могат да са от няколко семейства или приятели. Комфортът за пътуването в спален вагон трябва да си подсигурите поне три седмици предварително, защото тези билети се изкупуват най-бързо. Към цената за второкласно пътуване прибавете още осем лева за леглото. Ако искате да пътувате в първа класа, което означава да сте само с още един пасажер, плащате 10 лв. за спалното място.Бизнес класата в спален вагон означава да платите първокласен билет плюс 15 лв. и така цената става около 70 лв. в двете посоки. Тарифата за транспортиране на колело до морето е около 6 лв., но собствениците са посъветвани да свалят от него всички лесно разглобяеми части. Дневно за морето заминават общо 13 влака, като един е сезонен и тръгва от юни, а другата нова линия е т.нар. уикенд експрес - той откарва пътниците в петък и ги връща късно в неделя.
.
45 рейса на ден към летните курорти
Христо Танев
Най-голям е изборът от заминаващи към морето автобуси
На ден към основните морски градове и курорти тръгват между 30 и 45 автобуса. Независимо от повишаването в цените на горивата, автобусните превозвачи, които ежегодно осигуряват редовни линии до морето гарантират, че тарифите няма да се повишават. Засега само една фирма предлага резервация и плащане на билетите по интернет, като сами си избирате седалките, на които да седнете.Цените до Варна са около 27-29 лв. в едната посока и около 45-52 лв. за двупосочно возене. До курорта Албена, например цената е само с 2-3 лв. по-висока.Тарифите на автобусните превозвачи са почти унифицирани и затова хората могат да избират според часа, в който им е удобно да тръгнат, нивото на комфорт в автобусите, градовете, през които минават. Намаленията за ученици са с около 15%, но всяка компания решава това индивидуално, като някои спират отстъпките през летния сезон.За настъпващото лято все още не е въведена такса за обем и тегло на багажа за пътуващите в автобус, въпреки слуховете, че това ще се случи. Някои компании обаче могат да поискат между 5 и 10 лв. за транспортиране на велосипед. Ако изберете Южното Черноморие, цената от столицата до Бургас е 22-24 лв. в едно направление и 38-43 лв. за отиване и връщане. Ако искате да отидете до Поморие обаче ще платите колкото за пътуването си до Варна.
.
С лека кола - като в първа класа на железниците
Пътуването до морето с лек автомобил, който харчи средно по 7 л на всеки 100 км, ще струва на четиричленно семейство колкото возенето в първа класа на трена - по 35 лв. на човек. От една страна остава удобството, че колата може да стигне до самия хотел, в който сте отседнали, от друга са нервите по намирането на място за паркиране и евентуалното чакане в големи задръствания. Автомобилният транспорт това лято няма да е изгоден, ако колата не е пълна с хора. Най-удачният вариант е парите за пътуването да се поделят между компания, която пътува в МПС-то.вм
МНОГОБРОЙНИТЕ РОДНИ ТУРИСТИ СА НАЙ-ДОБРАТА АНТИКРИЗИСНА ЗАЩИТА ЗА КОМШИИТЕ В СЕВЕРНА ГЪРЦИЯ !
Авторът
Дългата над 13 000 км крайбрежна ивица на южните ни съседи трудно би могла да бъде застроена и от най-амбициозния строителен BG предприемач.
Красимир Миланов
22.05.2010
Българските туристи са най-добрата антикризисна защита за курортните селища по крайбрежието на разположения в Северна Гърция троен полуостров Халкидики. По време на четирите почивни дни за Гергьовден (6-9 май) приблизително три от всички срещани по пътищата на полуостровите Касандра, Ситония и Атон четири автомобила бяха с българска регистрация. Същото се очаква да е положението през този уикенд, когато по случай 24 май се събират отново три почивни дни накуп. Българска реч се чува най-често в повечето отворили врати в самото начало на сезона хотели, пансиони и частни квартири. Усетили накъде духа вятърът, предприемчиви собственици на местни ресторанти и таверни започнаха да превеждат на български менютата с помощта на най-многобройните си клиенти.
Собственици на по-малки ветроходни съдове отдавна се преценили преимуществата на многобройните гръцки марини и яхтени пристанища.
Само на Халкидики почитателите на плаването с платна могат да прекарат няколко сезона, без да успеят да обиколят многобройните заливи и плажове.
Дори и при лошо време издигащият се на повече от 2000 м над морето страховит маунт Атон може да се види от почти всяка висока точка на съседния полуостров Ситония.
Много от скъпите моторни яхти в марината на Порто Карас плават под български флаг.
Част от българските гости пристигат в Гърция с автобуси и предварително заявени от наши туроператори резервации. Повечето обаче предпочитат да пътуват с лични автомобилибез да са много наясно къде и как ще отседнат, надявайки се да харесат някоя от хилядите студия, хотели и вили по крайбрежието на Халкидики. Допреди месец само тук можеха да се намерят само по 1-2 работещи хотела в едно населено място. Голямото събуждане започна след 1 май, когото домакините започнаха масово да стягат и ремонтират затворените през зимата хотели и заведения, да косят и подреждат полянките пред тях. По Гергьовден вече възможностите за избор и настаняване бяха далеч повече. Проблемът най-вече е не намирането на квартира, а как да стигнеш с кола до Бяло море през уикенда, още повече, че шофьорите не са забравили блокадите от началото на годината и безредиците покрай разтърсилата преди две седмици гръцката столица обща стачка срещу антикризисните мерки на правителството. Затова мнозина водачи се чудят дали да поемат за Халкидики по бързия, но и малко по-дълъг маршрут с вероятните задръствания покрай втория по големина град в Гърция. Другата опция е покрай Серес и по-преките, но и по-бавни пътища, водещи почти директно на юг на Бяло море. Този маршрут е поне с 60 км по-къс Според пътувалите през последните два уикенда до Бяло море софиянци независимо от несекващите протести на комшиите дори и маршрутът, минаващ по околовръстната автомагистрала на Солун, е бил сравнително спокоен и и без задръствания. Още по-спокойно е положението в селищата на Касандра, Атон и Ситония, където времето сякаш е спряло. Докато бистрят икономическото положение в кафенетата местните хора кротко си пият сутрин фрапето, оставяйки мъдро узото за вечерта.Би било грешка да се говори за българска инвазия по тези места от този Гергьовден насам. Мнозина наши сънародници с възможности са се сдобили с къщи и имоти на Халкидики и околностите на Кавала още преди няколко години. Някои от тях отдавна се чувстват като свои хора сред гръцките си комшии. Други, които имат по-рядко възможност да отскачат на юг, все още се чудят дали си е струвало да направят рисковата инвестиция в днешното кризисно времеНай-много са въпросите пред българите, които са се сдобили със селскостопански земи или малък по площ имот. Според местното законодателство стопанинът трябва да се грижи добре за насажденията, които са най-вече под формата на маслинени дръвчета. А това изисква или много бъхтане, или много пари за наемане на работници. При всички случаи обаче да се строи в момента в Гърция е доста изгодно заради свалените (също от кризата) цени на материалите и на работната ръка.Освен българските собственици на местни имоти друга интересна група нашенци са притежателите на моторни и ветроходни яхтиТе могат да се разделят общо взето на две основни групи: богати почитатели на лочещи като лами бензин моторници и влюбени във ветроходството притежатели на далеч по-скромни (като цени и размери) еко платноходки. Почитателите на мощните моторници са акостирали предимно в скъпите яхтени пристанища и най-вече в Порто Карас на Ситония и Сани марина на Касандра. За яхтсмените причините да изберат Бялото пред родното Черно море са повече от достатъчно и добре аргументирани. Една от тях са скъпите, малко на брой и яко претъпкани родни яхтени марини и презастроеното Черноморско крайбрежие за капак. Дори и да се съберат накуп всички руски инвеститори и български строителни предприемачи, те пак трудно биха могли да бетонират дългото 13 676 км гръцко крайбрежие, което разполага и с още над 2000 островни групи. А и местните закони отдавна са поставили табу на добре познатото у нас желание за зидане на етаж след етаж до самия плаж на морето. Свободата на плажната ивица от строежи е защитена от местното законодателство, а и за да вдигнеш къща на два етажа трябва да разполагаш с място от поне 4 декара и то в регулация.Друга причина за миграцията на родните яхтсмени към Бяло морее далеч по-интересното и разнообразно гръцко крайбрежие, наличието на многобройни и сравнително евтини рибарски пристанища, както и на добри и по-скъпи яхтени марини. Така всеки BG притежател на лодка може да намери място на Халкидики по своя вкус и джоб. Два пъти по-дългият летен сезон също не е за пренебрегване. На Бяло море може да се посреща не само Гергьовден, но и Великден, че и Коледа и Нова година дори. Що се отнася до софиянци, на тях им е все тая дали ще хванат пътя за Черно или Бяло море, тъй като разстоянието и до двата региона е почти еднакво.А и без да има собствена лодка влюбеният в морето нашенец разполага със стотици възможности за наемане на моторна или ветроходна яхта със или без шкиперЦената може да изглежда солена, но като се раздели между цялата компания и дните за букването тя вече не е чак толкова стряскаща. Освен това съвсем не е задължително да си изкарал международна капитанска книжка за 20 бруто регистър тона, за да наемеш за един ден срещу петдесетина евро някоя скромна моторница, с която да пърпориш из залива или плажа на съседния пуст остров. Това е възможно, тъй като лодки с дължина под 10 м могат да се карат в Гърция и без специален документ.И без да си осъзнал напълно, че гърците ни приемат вече за най-многобройната и сериозна група от посетители в северната част на страната това става ясно на връщане на станалия вече общ граничен контролен пункт на Кулата. Миналата неделя случайно избрани водачи на български автомобили бяха молени учтиво да отделят минутка време за попълването на кратка анкета. Въпросите на гръцката анкетьорка са свързани с броя на дните, прекарани в Гърция, мястото за отсядане и средно платената от един човек цена в местните хотели, таверни, бензиностанции и магазини.
.
4-6 евро за салата, от 30 до 70 за студио
Както и да го смяташ, дори и в по-скромните гръцки таверни цените излизат приблизително два пъти по-високи от тези в нашите народни механи. Популярната гръцка салата е някъде между 4 и 6 евро. Приблизително за половината от тази сума може да се поръча половинка местна бира или трапезно бяло вино рицина. Почти толкова е и 200-милилитрова бутилка узо "Мини". Месните манджи като мусака, свинска или телешка пържола, вървят някъде между 6 и 9 евро. Затова пък макар и местни, гозбите с пресни рибни специалитети излизат доста солено. Най-евтина - около 6 евро, е порция пържени сардинки. Но почти всички останали водоплаващи излизат двуцифрена сума, като по-големите риби се избират обикновено лично от клиента и се поръчват за цялата компания на цени от 20 докъм 70 евро за килограм.Вероятно поради тази причина болшинството нашенци предпочитат да наемат семейни студия, които са оборудвани с кухненска посуда, печка и хладилник. Дари и да сготвите рибата вкъщи обаче цената пак няма да е много ниска, тъй като килограм свежи морски дарове (риба, октоподи, калмари, раци, скариди) на борсата в малкото рибарско пристанище Ормос Панагиас на Ситония върви от 7 докъм 25 и повече евро на кило. Най-изгодно прясна риба се намира в супермаркетите от големите вериги, където почти всеки ден се предлагат много изгодни промоции.Що се отнася до цените на квартирите, двуместно студио в този сезон може да се намери на цена от 35-40 евро, а четириместно излиза приблизително два пъти повече. Но ако имаш познати и потърсиш по-добре, 4-местно студио може да се наеме и за 40-50 евро. Такива са приблизително цените през май, юни, септември и октомври. През юли и август обаче те са по-високи с 20-30%.Най-много цените могат да се изпилват, ако квартира се наеме за целия сезон или за година време. В този случай едно 6-местно студио може да се спазари срещу 400-500 евро на месец. За тази цел обаче е необходимо квартирата да се наеме предварително от голяма компания, която да си раздели наема според времето за ползване.
Председателят на асоциацията на хотелиерите Благой Рагин:
Българският турист трябва да инвестира в страната си, вместо в чужбина !
Деси Боцева
Г-н Рагин, какви са прогнозите ви за предстоящия летен сезон?
Оптимистични. Един войник не може да отива на война с мисълта, че ще загуби битката. Всички съседи ни познават като качество и цена. В условия на криза много хора мислят пазарно. Нагласата на съседите ни към нашите курорти ми дава оптимизъм. Особено много румънци идват, не само на почивка, но и по бизнес.
Горе-долу каква бройка чакаме като туристи от нашите съседки?
Около 400 000 сърби ще дойдат. Интересът на сърбите към България нарасна след падането на визите. Чакаме близо 300 000 македонци, 800 000 гърци ще дойдат, но най-вече в Югозападна България. Важна стъпка е, че облекчиха процедурата за получаване на визи от руски туристи. Другата ни позитивна нагласа е за туристи от Централна Европа- Словакия, Чехия, Полша, Унгария. От началото на кризата, хората от тези страни гледат с едното око към нас, но ние трябва така да направим, че да ги привлечем. Важна ще бъде магистралата от Ниш до Варна, но за нас е важно тази магистрала да стига и до Букурещ. Очакваме туристи и от Германия, и Англия, както всяка година.
Къде предпочитат да почиват българите?
За втора поредна година българският турист предпочита родината си за почивка. Важно е хората, особено сега, да инвестират в страната си, защото така инвестират и в себе си. Да, българите обичат да пътуват в чужбина, нека пътуват, но нека инвестират и у нас. Миналата година 20% повече българи почиваха в България. Целта на нашия бранш е да се превърнем в туристически център на Балканите.
Много българи споделят, че им излиза по-евтино да почиват в Турция и Гърция дори и че това, което получават като услуга е по-качествено.
Не е съвсем така. В Гърция например може да ти излезе по-евтино само спането, но като излезеш навън и купуваш неща за ядене, пиене или пазаруваш, вече нещата стоят съвсем различно. У нас нощувките може да са малко по-скъпи, но храната и напитките ни са евтини. Относно търговията има какво да се учим и от турците, и от гърците.
Как стоят нещата с хотелите тази година?
Съвсем наскоро обиколих морските курорти и ми направи впечатление, че три хотела един до друг, единият е пълен, другият наполовина, а третият е празен. Всичко е въпрос на подход. Но и не бива да се строи на поразия. В момента е важно да се възстановим реномето. Аз отговарям и за Балканите и виждам, че имиджът ни се подобрява. Това е проблем, защото има част от българите, които съсипват имиджа ни навън, а не разбират, че действат срещу родината си. Чужденците от бранша са на мнение, че ние не оценяваме, това, което имаме.
Наводнението в Банско потвърди, че с природата шега не бива !
“Природата един ден ще си отмъсти за всички беззакония, извършении в Банско през последните години”. Тези пророчески, за съжаление, думи се сбъднаха след последното наводнение в града под Тодорка, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
Пророчеството е от членовете на Инициативния комитет за борба с корупцията и организираната престъпност в Банско, основан през 2002 година. И макар, че в момента този комитет вече е разбит отвътре, единните му тогава лидери Иван Сирлещов, братята Костадин и Здравко Хаджирадонови, Георги Обецанов, Любен Пумпалов предупредиха какво грози Банско след това безконтролно, престъпно и “скрито” от затворените очи на Темида, РДНСК и други служби строителство. Десетките жалби на инициативния комитет за продажба на чужди имоти, за нарушения в строителството, неспазване на законите за ТСУ, ЗУТ, за крещящи злоупотреби и престъпления, извършвани в общинска служба “Земеделие” останаха без отговор. Еколозите от години предупреждават, че трасираните нови писти ги превръща в дерета при пороен дъжд и топенето на снеговете. И тях никой не ги чу и не им обърна внимание. Че “шега с природата не бива и един ден тя ще си отмъсти”, предупреди миналата година и Димитър Бърдарев, преподавател в НСА и участник в победната експедиция до Еверест през 1984 година. Наводнението от последните 12 часа тръгна от незавършената дига на река Глазне, която преди две години пак заля града. Община Банско продаде като общински за строителството на хотели земи от руслото на реката, които са изключителна държавна собственост. С тези “общински” имоти са облажиха главни прокурори, магистрати, премиери, ексминистри, “бизнесмени” със съмнителни по произход капитали. “Хубаво ровите за произхода на парите, с които са построени хотелите на Пампорово, но защо не дойдете в Банско”, попита риторично Иван Сирлещов, единственият останал на барикадата член на въпросния инициативен комитет. Банско е заплашено от най-лошата комбинация - топенето на снеговете в Пирин и пороен дъжд, точно тя удари зимния ни курорт №1 тази нощ, за да покаже, че срещу природата не се върви, защото един ден тя ще си отмъсти. Пораженията от дъждовете в Банско са за милиони. Десетки хотели и частни домове в Банско бяха наводнени и затлачени с тиня следствие на излизането на река Глазне от коритото си. Водната стихия удря Банско в 2 часа след полунощ. Следствие на поройните дъждове в Пирин и липсата на диги в горната част на реката, тя прелива от лявата част по посока на течението си и минава буквално през хотелите и ги наводнява. Най-пострадал е хотел “Роял Тауърс”, собственост на бившия вътрешен министър Богомил Бонев. Ръкав на река Глазне минава буквално през хотела, чиято сграда наподобява буква С. Унищожени са летния бар, детската площадка, барбекюто и др. След излизането си от коритото река Глазне потича по новопостроения булевард от ляво на реката, унищожена е асфалтовата настилка и подземните комуникации. Реката е прокарала през асфалта ново корито, дълбочината, на което на места достига до три метра. Водната стихия повлича автомобили, скутери, колела, дори и павилиони, които са били в района на “Раял Таурс”. Водната стихия преминава и през хотел “Гинес”, за да залее новия квартал на Банско, който се намира от дясно при влизането на града от към Разлог. Екипи на Гражданска защита и районните служби на ПБЗН отводняват залетите с вода сгради в града – хотели, частни домове, бензиностанции и търговски обекти. За да се запознаят с пораженията от придошлите води в Банско пристигна директорът на Гражданска защита - Благоевград Петър Самарджиев и директорът на Регионална служба ПБЗН Николай Орозански и заместник областните управители на областта. Електричеството в новата част на града е спряно. Щетите, нанесени от пороя са за милиони левове. /БГНЕС
Окошариха апаш опитал се да обере британска колоездачка !
16 май 2010
Пловдив,България
Задържаха 45-годишен мъж, опитал да ограби британска туристка в Пловдивско, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.
Мъж бе уличен в опит за грабеж, станал вчера по пътя между селата Любен и Неделево. По първоначални данни около 10.30 часа 24-годишна британска туристка карала велосипеда си, когато била застигната от лек автомобил “Мерцедес”.
Колата препречила пътя на жената и тя била принудена да спре отстрани на пътното платно. От автомобила изскочил непознат мъж и започнал да дърпа раницата на чужденката, в която били парите, личните й документи и кредитните й карти. След като не успял, нападателят потеглил с колата си в неизвестна посока. При проведените издирвателни мероприятия служители от РУ “Полиция” – Труд са заловили 45-годишния Я.С. от Царимир. Мъжът е известен на полицията и осъждан.
Хотелиерите в Слънчев бряг се надпреварват с атрактивни оферти в лов на туристи този сезон.
Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Фекалните води на Слънчев бряг отиват директно в морето
Отстъпките до 15 юни 2010 г., когато започва активният туристически сезон, стигат до 30%. Повечето хотели обаче са склонни на 20 на сто намаление на цената, при предварително плащане кеш. Офертите ще бъдат валидни още седмица. След това от пакетите ще се правят само 15% отстъпки, и то ако се предплати до края на май. В момента, когато все още летовниците се броят на пръсти, в Слънчев бряг може да се почива суперизгодно. Средно по 250-300 лв. излиза седемдневна ваканция в 4-звезден хотел за човек. Допълнителни бонуси през този сезон са въведени за децата. Малчуганите до 2, а в някои хотели и до 3 г. почиват абсолютно безплатно, а хлапетата от 3 до 12 г. плащат само 20-30% от цената, ако ползват допълнително легло в стаята. С изгодни оферти този сезон излиза тризвездният хотел "Амфора". Пакет от 7 нощувки до 21 май в двойна стая излиза 550 лева. Суперизгодно е и в 4-звездния хотел "Империал". Седмичният пакет за двама там струва 575 лв., а от 22 май цената вече скача на 900. Всички цени са на база ол-инклузив и в цената освен нощувката са включени храната, алкохолни и безалкохолни напитки. Заведенията за хранене, които работят в момента в Слънчев бряг, все още се броят на пръсти, но менютата са с изключително атрактивни цени. Порция мешана скара в крайморска кръчма струва около 5 лева, а кафето е само 0,50 лв. При наложилия се през последните години в курорта стандарт ол-инклузив кръчмите разчитат да привлекат клиенти с ниски цени. Ресторантьорите подготвят отсега специални бонуси за клиентите си. При поръчани две бири, порцията пържени картофи ще бъде безплатна. Елена Димитрова
вс / Black sea На българското черноморие: Бутон "Моля, не безпокойте" в Мелиа Гранд Ермитаж, осигурявал нашето спокойствие.
Бонус до бонус предлагат хотелиери и ресторантьори в надпревара за туристи по Северното Черноморие.
Браншът ще разчита на българския турист, обяснява председателят на регионалната браншова организация Димитър Димитров.
Справката показва, че хотел "..." в Тюленово предлага отстъпки в цените на апартамент и мезонет при над 3 нощувки.
В Каварна и региона цените за настаняване са непроменени през последните година-две, като в частна квартира може да се нощува за 10-15 лв., а цените на нощувки в хотелите варират от 15-20 лв. до 35 лв. в зависимост от категорията.
И в Шабла, и в Каварна, както и в курортните села може да се хапне на изключително прилични цени.
Обяд излиза около 7-8 лв., а вечеря със скара и дори включени ракийка със салатка е не по-скъпа от 12-14 лв., категорични са от бранша.
В зависимост от престоя са и отстъпките, които предлагат хотели в Балчик.
В хотел "..." апартамент при престой над 14 дни за четирима се предлага за 56 лв. на вечер, ако престоят е между 8 до 14 дни, то тогава цената му е 70 лв.
За групи и гости над 8 души цената се договаря.
Хотел "..." до края на май предлага уикенд пакети за 55 лв. на човек, за които получаваш 2 нощувки, 2 закуски и 2 вечери.
Албена пък обяви юни за месец на децата, като всички получават напълно безплатно допълнителна стая за хлапетата.
Масово хотелиери предлагат безплатни 2 шезлонга и чадър на плажа.
В някои от хотелите, в които има и СПА центрове, в зависимост от закупените пакети туристите ще могат да се възползват и от безплатен частичен или цялостен масаж.
Някои от хотелиерите пък предлагат сред бонусите и безплатно ползване на джакузи за своите клиенти.
Екстрите включват още пикник при престой над 7 нощувки.
Има и оферта при платени пет шестата да е безплатна за клиента, добавя Димитър Димитров.
Сред топофертите на туроператорите рекорд държи All Inclusive в 4-звезден хотел на Златни пясъци за 22 евро.
Намаленията за ранни записвания за лято 2010 до 31 май започват от 15 на сто.
Отстъпки има и при 100% плащане на резервациите до 10 юни.
Според специалистите в бранша това понижение на цените ще привлече повече родни туристи да прекарат почивката си тук вместо в чужбина.
Бонусите включват и големи отстъпки за спортни зали, места за релакс и балнеологични и СПА процедури.
All Inclusive в престижните хотели на комплекс "..." в курорта Св. Константин до 13 юни излиза 53 лв. за единична стая и 35 лв. за легло в двойна.
За любителите на лукса е двудневният пакет "24 май" за ...
Там единична стая струва 148 лв., а двойната - 98 лв. на човек. Храната също е евтина - в момента човек може спокойно да се нахрани с пет лева в някое от крайбрежните капанчета.
Пилешката супа и шкембе чорбата са около 1,80-2,00 лв., тройка кебапчета с лютеница излиза по 3 лв., наливната бира е 1,80 лв.
Малката ракия върви по 1,50 лв., а салатите са до 3 лв.
В курортите кебапче и кюфте вървят също по левче, бирата е по 1,80-2,00 лв., колкото и кафето "...", обикновеното върви по левче.
Безалкохолните пък са между 2-2,50 лв., "..." по 1,30-1,50, във вафлена фунийка - левче.
Безалкохолно с парче пица се предлага за 4,80 лв., а в комбинация със спагети е 12,80 лева. Дюнерът е около 6 лева, пуканките са по 3 лева.
Сянката на плажа е 7 лева за чадър.
Толкова струва и удоволствието да се отдъхва в шезлонг.
Калните бани на плажа във Варна обаче поддържат ниво и цени от 27 години насам.
Процедура с лечебна кал за цяло тяло е 14 лв., до кръста - тип "панталон" - 12, а "жилетка" за горната част от тялото е 12 лв.
Отстъпки има само за пенсионери.
Масажните салони на плажа все още не са отворили, затова пък в калолечебницата предлагат и такива процедури.
Масаж на цялото тяло за 1 час е 24 лв., частичен за 30 мин е 16 лв., има и 15-минутен - за 10 лв.
Несебър. Среща, посветена на организацията на предстоящия летен сезон, се проведе днес в залата на Общинския съвет в Несебър, предаде репортер на радио „Фокус” –Бургас. На срещата присъстваха кметът на община Несебър Николай Димитров, негови заместници, представители на дирекции, на туроператорски фирми, Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците, консули и чуждестранни представители на Финландия, Естония, Испания, Норвегия, Швеция, Дания и други. На срещата бяха презентирани готовността на община Несебър за старта на сезона, рекламната политика на общината в областта на туризма, транспортните правила за сезона, културните и туристически продукти, опазването на обществения ред и сигурност, здравеопазването, насочено към почиващите. Кметът на Община Несебър Николай Димитров каза, че това е третата по ред подобна среща в навечерието на сезона, на която се очертават проблемите и мерките, които общината е взела за тяхното преодоляване. По време на своето експозе кметът наблегна, че тази година водещ приоритет за общината е екологията. На екологичното възпитание се набляга още в детските градини и училищата, каза Димитров. Според него природните дадености на общината, културната програма и историческото минало са в неразривна връзка и с опазването на околната среда, което именно привлича съвременния турист в Несебър. В тази връзка кметът припомни, че се работи за довършването на проекта за нова пречиствателна станция на територията на общината, а освен това общината в кооперация с още няколко на територията на областта работят по проекта за регионално депо на територията на община Бургас. Направени са инвестиции в благоустрояването на пътната инфраструктура, озеленяването, парковите и детски площадки и се работи по разкриването на нови спортни зони. Вече има изградени две игрища между Несебър и Слънчев бряг, където да тренират различни спортни отбори. ”Отзивите и оценките от консулите на чуждите посолства, чиито държави имат туристи на територията на Несебър, казаха, че има добър напредък в организацията на туристическото обслужване, относно запазването и подпомагането на чуждите инвеститори на територията на общината. Това което е необходимо по приоритети, ние го изпълняваме. Като цяло очакваме по-добър сезон отколкото миналата година. Новото е, че отпаднаха визите за македонските и сръбски туристите. Участвахме в туристическа борса в Македония и Сърбия за привличане на тези туристи. Тук дойдоха техни туроператори и водещи медии и отразиха това, което е направено. Надяваме се за Несебър да има по-добър сезон”, каза Николай Димитров.
Добрич. Хотелиери и ресторантьори по морето тръгнаха на лов за български туристи. Всевъзможни примамливи бонуси се предлагат за активния сезон по Добруджанското Черноморие. "Всички колеги са запазили цените на нощувките от миналата година, съобщи председателят на регионалната браншова организация Димитър Димитров. Липсата на достатъчно клиенти принуди собствениците на хотели да измислят зарибяващи промоции, които да привлекат при тях почиващи от страната. Така например на места при пет нощувки шестата е безплатна. При заявен едноседмичен престой клиентът получава право на безплатен пикник. Отделно са отстъпките за СПА услуги или при определен брой нощувки - безплатен масаж, осигурен чадър и шезлонги на плажа, бонуси за деца, обясни Димитров. Очакванията на туристическия бранш за сезона са добри. Масовото отваряне на хотелите започва от 15 май, с което се дава старт на лято 2010. Нощувките на база с включена закуска, полупансион и ол инклузив, варират от 10 лв. до 70-80 лв., като цената зависи и от звездната категоризация на хотела. Българинът ще е турист номер 1 наравно с гостите от чужбина, категоричен е Димитров. Той отбеляза, че от тази година в курортите ни отново се връщат туристите от Чехия, Словакия и Полша. Изключителен интерес има от сърби и македонци. Виржиния Георгиева
Седем делфина се удавиха край Бургас,омотани в рибарски мрежи !
Седми мъртъв делфин е открит на плажа в Бургас в продължение само на един месец.
Това съобщиха дежурните от общината.
В повечето от случаите причина за гибелта на делфините е оплитане в рибарски мрежи и удавяне, съобщи телевизия Европа.
Тази констатация са направили специалисти от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в крайморския град.
В момента има забрана за улов на риба.
И вероятно делфините са се оплели в бракониерски мрежи.
Намерените са от вида Афала /Tursiops truncatus M./.
Размерът им достига до 3,70 метра.
Трите вида черноморски делфини - обикновен делфин, муткур и афала, са под закрилата на международното Споразумение за опазване на китоподобните бозайници в Черно море, Средиземно море и прилежащата Атлантическа зона.
Dragonfish Tactostoma macropus ( 50-200m at night; 300-1600m during day; max 2000m?)
Първи случай на убождане от морски дракон е регистриран във Варна !
08.05.2010 16:35
Варна. Първият случай с убождане от морски дракон е регистриран във Варна, съобщи за радио „Фокус” – Варна доцент Снежа Златева - завеждащ клиниката по токсикология към Военноморска болница – Варна. Пострадалият е мъж на средна възраст, който вече е изписан от клиниката в добро здравословно състояние. Морски дракон е рибата, която прилича на попче, но има отрова в шиповете. „Когато рибата се обърка с попче и човек закачи ръката си на шипа, настъпват тежки локални и общи поражения”, каза доцент Златева и добави, че е добре пострадалият веднага да потърси помощ, за да бъде правилно третиран засегнатият участък. Според доцент Златева, ако не се окаже достатъчен обем помощ в началото на убождането, е възможно да настъпят късни последици, обикновено за ръката. Това е първият случай на убождане за тази година. Обикновено случаите на година достигат петдесет. Марияна ВАЛЕНТИНОВА
Облачно лято за българския туризъм ! Спадът в цените е 30%, а рекламата – никаква ! Travel in Bg Десислава Лещарска 8 Май 2010
Цените в българските черноморски курорти през лятото на 2010 г. са с 30 на сто по-ниски в сравнение с година по-рано, но вместо реклами да тръбят за атрактивните оферти у нас и в чужбина, държавата и бизнесът си карат по инерция. Това е основният проблем на сектора, смятат експерти в бранша.
В началото и края на летния сезон '10 пакет от 6 нощувки, в който се включва и безплатна седма, в четиризвезден хотел в Слънчев бряг, може да се намери за 200-250 лв на човек. За деца цената е наполовина. В активния сезон цената може да скочи двойно и тройно. Офертата включва закуска и вечеря. Тарифите са сходни в Несебър, Свети влас, Златни пясъци и Албена.
:::
Info from Power of positive energy:
Дикили,Турция : All inclusive - около 700 лева за 9 нощувки+ако си със собствен пранспорт-около 100 лева за бензин А-95) !
За сравнение пакет от седем нощувки пълен пансион в края на май в тризвезден хотел в Турция може да се намери за 229 евро на човек. Цените за 4- и 5-звездните хотели извън активния сезон са около 300 – 350 евро, като в цената е включен чартър, но без летищните такси. Цената стига около 600 евро в периода юли-август. Пакет за семейство с едно дете в хотел в Анталия е 832 евро и то само в началото на сезона. Четиричленна фамилия ще трябва да плати 1043 евро.
:::
Info from Power of positive energy:
Дикили,Турция : All inclusive - около 700 лева за 9 нощувки+ако си със собствен пранспорт-около 100 лева за бензин А-95) !
Гръцките курорти, особено на север, предлагат атрактивни оферти за българи, но само на пръв поглед, предупреждават туроператори. В Гърция цената е за нощувка, не се предлагат пакети. Цените са около 20 евро на вечер, като оферти могат да се намерят и за 13 евро, но според агенти качеството за такава цена е съмнително. В тези пари е включена само нощувка и закуска. От там нататък разходите на туристите за храна и развлечения скачат рязко в сравнение с това, което биха похарчили у нас, коментираха от агенция "...". Туроператорите заявиха, че не очакват проблеми с трафика до и в Гърция заради стачките против антикризисните мерки на правителството, но много от неорганизираните туристи, които бяха решили да пътуват до южната съседка за майските празници, са се отказали.
Липсата на реклама
Каквито и финансови проблеми да има Гърция, тя си остава утвърден туристически бранд, което не може да се каже за България. От петте милиона лева, заделяни всяка година от държавата за реклама на туристическия ни продукт, видим ефект няма. Това смята Соня Колтуклиева от Съюза на инвеститорите в туризма (СИТ). "Като чуеш "Гърция" и веднага си представяш бели манастири, ледено узо, бозуки, смугли жени, яки мъже. Това може да няма нищо общо с реалността, но е безотказна реклама на гръцкия туризъм по света", казва Колтуклиева.
Браншът от години се оплаква от малкото средства за реклама на туризма, но по-големият проблем е адекватното им изразходване. По линия на европейските фондове се отпускат 32 млн. евро за маркетинг на туристическия ни продукт, от които няма усвоена и стотинка. Обяснението е, че процедурите се забавили заради преминаването на агенцията по туризма към икономическото министерство.
Държавата и бизнесът не правят нищо, за да привлекат българския турист, което е жизненоважно за сектора в сегашните условия, смята Колтуклиева. По думите й, нашенецът е подробно запознат с гръцките и турските курорти и условията в тях, но у нас не знае къде би могъл да отиде. Друго слабо място на българските курорти са атракциите на хотелите, които са на доста "елементарно" ниво.
Облакът на кризата
Натискът върху цените в българските курорти се дължи на няколко фактора – единият е кризата в Гърция, където хотелиерите смъкнаха цените и засилиха конкуренцията, а другият е, че "резервите" на родните хотелиери и предимствата на "старите лаври" вече са изчерпани. В момента има първокласни петзвездни хотели в курорти като Слънчев бряг и Златни пясъци, които предлагат нощувки под 100 лв на вечер – нещо немислимо преди няколко години.
Един от ефектите на кризата е и изнасянето напред на началото на летния сезон. По закон строителните дейности в летните курорти приключват на 15 май, но още в края на април повечето хотели по родното Черноморие са отворени. Затова туристически сдружения предлагат официалният край на строителните дейности да се премести на 30 април.
Десет месеца от края на миналия летен сезон досега са безвъзвратно изгубени за туризма, смята Колтуклиева. Сезонът може да бъде спасен от завръщането на германските туристи, чийто записвания се движат много добре в момента, има надежда и за завръщане на британците, след като рецесията в страната се смята за приключила.
България "зарадва" и руските туристи през този сезон с по-скъпи визи и усложнена процедура по издаването им. Индийската компания VFS Services, управляваща изнесения визов център, където се подават и обработват визите на руските туристи за България, е увеличила цената на предлаганата услуга от 12 на 19 евро. Така документите, чието издаване внася сериозни приходи в бюджета на туристическата ни индустрия, вече ще струват общо 54 евро на човек. Досега стойността на визата беше 47 евро. Въведени са нови документи и е отменена възможността за попълването им по електронен път, заради изискванията на Шенген.
От Асоциацията на руските туроператори съобщиха, че са "в шок" от правилата и че другите държави в ЕС не ги задължават да подават документи на хартия. Около 30% от туроператорите в Русия са се отказали да работят с България, казва Искра Ефремова от агенция "Екип 2М".
Българските туристически сдружения определиха акта като "административен произвол”. Те предложиха да поемат разходите за командироването на допълнителни служители на МВнР в Москва през лятото, за да могат визите да се подават и обработват директно в консулството и посредникът да бъде изключен от схемата. От външното и икономическото министерство още не са отговорили на предложението.
Обикновено по-малките туроператорски фирми организират пътувания до съседните на България страни.
ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА
08.05.2010
През миналата година в цялата страна са закрити 144 туристически обекта от Комисията за закрила на потребителя (КЗП). В общата бройка са включени както места, които предоставят услуги за настаняване и хранене в некатегоризирани обекти, така и затварянето на бизнеса на фирми, които са извършвали дейност като туроператори и турагенти без удостоверение за регистрация. Това съобщи за "Монитор" председателят на КЗП Дамян Лазаров. Установяването на такива места, както и намирането на хората, които откровено лъжат клиентите си, е не само административен акт, а реално може да спаси човешки живот, категоричен е Лазаров.Шефът на КЗП обясни, че ведомството продължава да извършва проверки, като те са свързани най-вече с офертите, предлагани по интернет. Лазаров обясни, че в момента пазаруват тези, които предпочитат офертите last minute, при които почивката излиза доста изгодно, защото се купува в последния момент. Той увери, че голяма част от обектите, за които се е очаквало, че ще има туристи, са проверени.От КЗП обаче предупреждават, че в търсенето на евтини оферти нерегламентираните организатори на пътувания понякога настаняват клиентите си на места, които са опасни - с бълхи в леглата, с отчайващи сервизни помещения, при занижена хигиена. Още по-неприятни са последствията, когато хората се хранят в заведения, които не отговарят на хигиенните норми - особено през лятото.Другата гяволия се крие в изгодната цена и грамажа. Много често обичани ястия, особено когато се отнася до риба и деликатеси, са изписани с много едри букви с изгодни цени и с миниатюрни буквички следва уточнението е, че става дума за 100 грама, като най-често това важи за живо тегло. На сготвено предлагат цацата, която за 100 г е 1,80 лв., а реалната порция от 250 г вече струва 4,50 лв. Калмари на капак от 2,95 лв. за 100 г изведнъж са 7,40 лв. за нормална порция.Напоследък все повече хора искат да проучат възможностите за почивка в интернет и да изберат най-изгодните оферти. За да не станат жертва на измама обаче, задължително трябва да проверят легитимността и категоризацията на избрания хотел в сайта на Държавната агенция по туризъм. Ако в търсачката не намерите името на обекта, който ви интересува, то това вече е сигнал за проблем, обясняват от КЗП.В последните години отлично място за проверка дали едно място би отговаряло на вкуса ви е глобалната мрежа. С написването името на дадена фирма, ако тя присъства във форумите с лошо, то веднага ще се натъкнете на подобни резултати.Най-големият риск е да преведете пари по банкова сметка за почивка, а мястото изобщо да не съществува.За предстоящия летен сезон от КЗП предупреждават, че се очакват измами, свързани с разминаване между реклама за категорията на хотела и същинското му състояние, недобра храна на all inclusive офертите, особено от места, които са нещо като апартхотели. На много от тези места с уж всичко включено в цената - на масата за гостите се слага скромен набор от храни, а останалото е на разположение, но ако се поръча от менюто.
32-годишният мъж починал на място, още един пострадал, а друг - арестуван
Сграда се срути върху 32-годишен мъж от Бургас и го уби на място. Трагичният инцидент е станал около 15,00 часа вчера в бившата конопена фабрика край созополското село Зидарово, съобщиха от МВР.
Тялото на загиналия е извадено от екип на "Гражданска защита". Според разследващите полицаи човекът е наел двама мъже да демонтират за скрап метални части от конструкцията на сградата, при което тя се срутила.
Един от работниците е откаран в бургаската болница с болки в областта на корема, без опасност за живота. Вторият е задържан в полицията с първоначална мярка за 24 часа. Все още не е установено дали загиналият е имал право да разпореди демонтажните дейности.иаб
Варненската районна прокуратура е образувала досъдебно производство срещу кмета на румънското село Клежани Флорин Неделея за това, че е искал да му се намери откраднатия джип от паркинга на хотел “Елия гранд Ермитаж” в Златни пясъци.
Той направил това на 1 май 2010 г.
Информация от нета.
:::
Цалата история с премеждията на румънските туристи тук:
Бутон "Моля, не безпокойте" в Мелиа Гранд Ермитаж, осигурявал нашето спокойствие.
Невзривена мина е открил турист на плажа във Варна !
Автор: Даниела Стойнова - кор. на БНР във Варна
Невзривена мина е открил турист на плажа под хотел "Бриз 2" във Варна. Областният управител Данчо Симеонов е информирал военноморските сили и мината е транспортирана до изоставена каменна кариера край село Китка, където ще бъде взривена от специална група към военноморските сили, съобщи вицеадмирал Пламен Манушев.бнр
Паркингът е в самия хотел,напълно безплатен за гостите на хотела и си има денонощно охрана,шезлонгите и чадърите са безплатни,ама напълно безплатни.
За какво ми говори въобще въпросният мениджър на българския хотел.
Румънците били агресивни.
А може ни трябва на се извинят на този мениджър,че са имали глупостта да изберат България за почивка ?
Наистина мутренска работа.
Вместо да съдействат на румънците да си намеря колите те ги обвиняват в какво ли не,само и само да не носят отговорност.
Напълно подкрепям румънското момиче - НИКОГА на почивка в България !
Защо никой не казва името на хотела !
Не случайно България е на 76-то място от 196 оценени държави по свобода на медиите !
Доста си поиграх,но все пак намерих името на хотела,от чиито паркинг е извършена кражбата на два румънски автомобила - Мелиа Гранд Ермитаж в комплекс Златни Пясъци - Варна !
Нима от бтв,стандарт,които писаха по слачая не го знаеха?
Знаеха го,но си траеха,защото в Бг няма свобода на медиите,има цензура като при комунистическия режима на Тодор Живков.
Нима българските "журналисти" не осъзнават,че като крият името на хотела позволяват на тези псевдохотелиери да се държат нагло по същия начин и със следващите гости и да развиват порочния си туризъм?
За мен това не са журналисти,а просто едни боклуци.
Едно време слушах радио "Свободна Европа",а сега трябва да чета румънски вестници,за да знам какво става в България.
Какво ще направи българската полиция,за да разкрие извършителите на кражбата?
Според мен,нищо.
Както нищо не направи същата тази полиция,когато мутри скачаха на главата на шведски турист и го убиха.Да сте чули да са разкрити извършителите на това убийство?Не.Няма и да чуете.
Какъв туризъм има в България като всичко е приватизирано от червени мутри и перачи,които си нямата хал хабер как се прави туризъм?
Бг Таймс,6:57 ч.
:::
Мелиа Гранд Ермитаж, Златни Пясъци !
Хотелът, разполагащ с 727 стаи и апартаменти, се намира в курорта Златни Пясъци, само на 17 км от черноморския град Варна.Мелиа Гранд Ермитаж е разположен върху полегат склон, заобиколен на юг от малък параклис, на север от зелен парк и на изток от тучни поляни, извеждащи към плажа. Хотелът е отделен от суетата и суматохата на плажния живот. Ако все пак се изкушавате да се смесите с тълпата и да се отдадете на забавления, те са само на крачка от Вас. Мелиа Гранд Ермитаж предлага висок стандарт в своите 727 стаи и апартаменти. Хотелът разполага с 30 апартамента. Президентският апартамент е разположен на 2 нива и разкрива невероятна гледка към морето. Изгревите и залезите тук са истинско вълшебство. Всяка стая разполага със самостоятелнен просторен балкон с изглед към морето, басейна или близкия парк и горските хълмове. Стаите са изпълнени в топли тонове, дървено обзавеждане с цвят махагон и изискани тъкани, тъмни завеси за пълноценна почивка, кехлибарено вечерно осветление или регулатори за осветлението за незабравими и чувствени моменти. Мини бар, личен сейф, 3 телефона, звънец на вратата и бутони "Моля, не безпокойте", осигуряват Вашето спокойствие. Всяка стая предлага Интернет връзка, сейф, сешоар, огледало с увеличително стъкло, ключ-карта, 24-часов Рум Сервиз и самостоятелно регулируема централна климатична и отоплителна инсталация. Банята разполага с вана и душ кабина, достатъчно широка за 2 души, с централен душ или отделен подвижен душ-слушалка с гъвкава част и възможност за закачване на стената. В банята има биде и тоалетна чиния, мивки за двама, 2 етажерки с козметика, телефон и контрол за нивото на звука от телевизора или телевизионните радио канали.nasamnatam.com
:::
"Гранд Ермитаж" в Златните вече е "Мелиа Гранд Ермитаж" !
Най-големият хотел у нас смени веригата "Кемпински" със "Сол Мелиа", базирана в Палма де Майорка.
22.01.2008 - 10:07
Най-големият хотел в Североизточна Европа - "Гранд Ермитаж" в Златни пясъци, собственост на "Сигма Кепитъл", отвори врати с логото на третата по големина хотелска верига в Европа "Сол Мелиа". Управляван от веригата "Кемпински" до декември 2007-а, хотелът вече носи името "Мелиа Гранд Ермитаж", като запазва първокласното качество на предлаганите услуги. Миналата година "Сигма Кепитъл" учреди съвместно дружество с хотелската верига "Сол Мелиа", която е базирана в Палма де Майорка и е първата верига, регистрирана на фондовата борса в Мадрид. В България представени ще са брандовете Мелиа и Сол, като комплексът Sol Nessebar Resort, включващ хотелите Sol Nessebar Palace, Sol Nessebar Bay и Sol Nessebar Mare, ще бъде представен под новата марка за летния сезон 2008-а.
в."Стандарт"
:::
Развод по хотелиерски "Сигма Кепитъл" се раздели с "Кемпински" и направи дружество за управление със "Сол Мелиа" Боряна БЪЧВАРОВА | публикувана на 01 февруари 2008 в 11:12 часа
Развод по хотелиерски !
Собственикът на хотели "Сигма кепитъл" и международната верига за управление на петзвездни хотели"Кемпински" тихомълком се разведоха. Това се случва само две години и половина, след като компаниите съвместно откриха "Кемпински гранд Ермитаж" в Златни пясъци. По това време хотелът изглеждаше като черешката върху българската туристическа торта. С "Кемпински" Черноморието опитваше да надскочи реномето си на евтино място за масов туризъм и да се доближи до своя прототип - Коста дел Сол, гъстозастроеното андалуско крайбрежие, в което има и луксозни курорти. Там, в Естепона, върхът на предлагането е именно "Кемпински" - най-успешният ваканционен хотел от веригата. В края на миналата година между другото стана ясно, че черешката вече я няма. Представители на "Сигма кепитъл" съобщиха, че са създали смесено дружество за управление на хотели с водещата испанска компания "Сол Мелиа" и че новото име на собствеността им в Златни пясъци е "Мелиа гранд Ермитаж". "Кемпински" се концентрира върху двата си хотел в България - в София и в Банско. Засега българското Черноморие не е стратегически фокус за нашата група, но винаги има възможности за в бъдеще", коментира Майк Хамерли, вицепрезидент по развитието на веригата "Кемпински" преди дни. В сферата на публичните догадки попада твърдението, че веригата "Кемпински" не се е вписала в българското Черноморие, може би защото е надхвърляла нивото му. Както и че не е осигурила очакваните заетост и финансови резултати, заради което "Сигма" са потърсили друг вариант за хотела си. И от двете компании, отказаха да коментират причините и условията за раздялата с аргумента, че са подписали споразумение за конфиденциалност. Хамерли, уточни само, че е било по взаимно съгласие. "Двете страни се съгласиха, че първоначалната стратегия за тази собственост трябва да се смени", каза той.
Най-големият "Кемпински"
Повече светлина върху първоначалната стратегия хвърля бившият директор на "Кемпински" за България Джоузеф Халбхер. Идеята "Гранд Ермитаж" да мине под управлението на "Кемпински" се родила на туристическата борса в Лондон през 2004 г., където Хелбхер за пръв път срещнал Георги Велчев - един от директорите на "Сигма кепитъл". Очевидно било, че хотелът в Златни пясъци е твърде голям за веригата. Днес Хамерли обяснява, че "Кемпински" обикновено менажира хотели между 120 и 350 стаи. Повечето са градски (около 70% от всички обекти), останалите са ваканционни (около 25%), летищни, конгресни и пр.(5%). "Гранд Ермитаж" разполага със 728 стаи. Да се поеме управлението на такъв хотел обаче било привлекателно от финансова гледна точка, предвид краткия летен сезон в България. Халбхер представя логиката така: "Като оперираш хотел от 800 стаи за шест месеца, можеш да постигнеш почти същия икономически ефект като при целогодишен хотел от 400 стаи". Околностите на хотела, разбира се "не били като "Тайм скуеър" в Ню Йорк", но в близост строели и други петзвездни хотели. Така че "Гранд Ермитаж" можел да стане нещо като котва и стимул за създаването на цял луксозен район в Златни пясъци. След известни размисли от централата в Женева казали "да" и договорът за мениджмънт е подписан. Бил от стандартните за индустрията: Печалбата отива за собственика на хотела, който поема и целия финансов риск. Мениджърът (доставчикът на услуги) работи като агент на собственика срещу процент от приходите и от печалбата. Обикновено този тип договори са 15-20-годишни с период на удължаване от 5 г. Тънкости на маркетинга
Халбхер още е убеден, че идеята е била добра и хотелът е можел да успее под марката "Кемпински", която е "изключително висококатегорийна марка, обвита с много магнетизъм". "Хотелският мениджмънт обаче е като конно надбягване. Само ако позволите на коня да стигне до финала, можете да кажете дали той е щял да спечели или не. Но ако го смените в хода на надбягването, никога няма да знаете какъв би бил резултатът", добавя той. Бившият директор на "Кемпински" оцени топмениджърите на "Сигма" като много способни, но многозначително попита "дали всички коне в компанията тичат в една и съща посока". Освен това обясни, че за да може да излезе на пазара хотел от 728 стаи са нужни много ресурси - пари, хора, време. А и е аксиома в индустрията, че за да се стабилизира икономически обикновено са нужни четири-пет години здрава работа. Халбхер, който сега има консултантска компания за развитие на хотели, допълва, че ключът към успеха е в комбинацията между собственика, менажиращата компания и не на последно място - управляващият екип на място. "Не знам какви са били обстоятелствата, принудили собственика да реши да се откаже от 5-звездния бранд и да го смени с марката "Сол Мелиа". Тя е хубава марка, малко по-ниско от "Кемпински". Ориентирана е повече към туристическия пазар, отколкото към топ пазара, и затова може би ще генерира по-добри резултати, смята Халбхер.
Новият бизнес на "Сигма"
От "Сигма кепитъл" изтъкват няколко предимства на партньорството със "Сол Мелиа". Първо - испанската компания има не една, а шест хотелски марки, които покриват спектъра от три до пет звезди. Така че четиризвездните хотели на "Сигма", които досега бяха под марките "Иберостар" и "Ифа", постепенно ще преминат към бранда "Сол". Хосе-Мануел Наваро, който ръководи операциите на "Сол Мелиа" в България, обяснява, че "Сол" е ориентирана към хотели в курортни региони, които се дистрибутират през туроператори. Под тази марка испанската компания управлява и апартаментни комплекси, но само такива с достатъчно инфраструктура и общи части. Точно в тази категория ще попадат апартаментите за продажба, които "Сигма кепитъл" започва да строи около хотелите си в Несебър. Веселин Данев, един от управителите на "Сигма кепитъл", обяснява, че когато предварително е ясно, че дадени ваканционни жилища ще се менажират от международна марка, хората са склонни да плащат повече за тях, защото им е гарантирана възвращаемост. Второ предимство според Данев е, че "Сол Мелиа" отваря регионален офис в услуга на хотелските управители и няма да се налага "за всичко да се допитваш до Женева". Хосе-Мануел Наваро обяснява, че за да създаде дружество в дадена държава и да може да покрие издръжката му, компанията му трябва да менажира поне четири-пет хотела в нея. За България проблемът се решава чрез партньорството със "Сигма", която притежава осем хотела с 3 хил. хотелски стаи общо. Така двете компании създават джоинт вечнъра "Сол Мелиа България". В него все пак "Сигма кепитъл" стои на задната седалка, казва Данев. Дружеството планира да управлява градски, планински, апартаментни и пр. хотели в Румъния, Сърбия, Гърция и Македония. Таксата за услугата ще варира между три и шест процента от оборота и осем-дванадесет процента от печалбата. Предполага се, че за подобен бизнес има голям пазар по Черноморието. Наваро обяснява, че марковата идентификация на хотела става все по-важна с изострянето на конкуренцията. Тя е нещо като гаранция за качеството за потребителите. Според него предпочитанията на клиентите се изместват към марковите за сметка на независимите хотели. "Сол Мелиа" "Сол Мелиа" е испанска компания, която управлява над 360 хотела в над 30 страни на четири континента под шест марки - Melia, Gran Melia, Melia Boutique, Sol, Paradisus, Тryp Hotels. Тя е третата по големина хотелска верига в Европа и номер едно в Испания, Латинска Америка и Карибския басейн. Листвана е на испанската фондова борса от 1996 г. Пазарната капитализация на "Сол Мелиа" към края на януари е 1.77 млрд. евро. Приходите към деветмесечието имат ръст от 5.9% спрямо същия период на миналата година до 1.022 млрд. евро, а печалбата е с ръст от 16.1% до 141 млн. евро. "Плановете за развитие на "Сол Мелиа" предвиждат тя да бъде представена във всички значими европейски туристически дестинации. А от особено значение за решението да развиваме дейност в България е и фактът, че тя е член на ЕС, казва Хосе-Мануел Наваро, отговарящ за операциите на "Сол Мелиа" в страната.http://mobi.capital.bg
:::
Директорът на “Сигма Кепитъл” Веселин Данев
...бях на ски.
Често карам ски. Последно бях в планината преди няколко дни. Обикновено отделям за този спорт 3-4 часа в началото на работния ден. От девет до дванадесет. След това вече съм в офиса.
Напоследък предпочитам Витоша за ски. Имаше период, в който по-често ходех в Банско, където имахме право на 50% намаление в хотел "Кемпински". Тогава отделях и повече време - оставал съм 15-20 дни през зимния сезон. Но от миналата година се върнах на Витоша и много ми хареса. Все пак съм отраснал на тази планина, а и ми е много близо. Понякога се учудвам, че при почти 2-милионен град като София често на Витоша е полупразно. Хората би трябвало повече да се възползват от нея.
...се впечатлих от хотел.
Дубайските хотели са много по-различни от европейските. Например "Медина Джумейра". Архитектурно е решен като старинен арабски дворец с вили и канали както във Венеция. Това е най-новият от трите хотела в "Бурж ел Араб" и според мен - най-добрият като настроение и усещане. Подобен комплекс не може да се направи в Европа. Разполага с около 1000 стаи и в него работят 2500 души. Ние имаме подобен като големина комплекс в Несебър. Стаите му също са 1000, но персоналът е 500-530 души. Различен е достъпът до работна сила в нашите страни и в арабския свят, където има евтина и непретенциозна работна ръка от Азия.
...работих със световноизвестни имена в бизнеса.
Преди време привлякохме архитектите, създали дубайския "Медина Джумейра". Трябваше да направят концептуален проект за наши хотели. Те са от американска фирма, в която работят известни имена и специалисти от цял свят, най-добрите в бранша.
В България дейността ни до голяма степен е преводаческа - превеждаме в наши условия концепции, развити в останалия свят. Това не важи само за бизнеса, но и за културата и шоуто.
Авторите на признатите световни концепции обаче винаги зачитат регионалната култура и манталитета. Наетите от нас архитекти например отделиха петнайсетина дни за обиколка из страната, за да се запознаят с традиционната ни архитектура. Проектите им не са само плод на абстрактни идеи, в тях присъства и нещо от страната ни. Когато турист дойде у нас, няма да се чувства като навсякъде в Европа.
...се замислих за националната ни идентичност.
Правя го винаги, когато решаваме конкретна идея или проект. За мен корените на всеки народ са много важни. Позволяват ни да запазим връзките си с миналото и да предоставим на останалия свят нещо различно и интересно. Сега всички виждаме колко свързани са страните, как на практика границите отпадат и този факт много агресивно навлиза в битието ни. Въпреки това трябва да сме горди с постигнатото като народ. За съжаление чужденците повече разбират този факт, отколкото българите. За нас конформизмът е по-важен. Обичаме да казваме, че сме като европейците.
...си спомних мой учител.
Помня много от учителите си в Класическата гимназия. Преди няколко дни даже бях на учредяването на клуб на нашата гимназия в Софийския университет.
Най-често се сещам за Огнян Радев, преподавателя ми по антична култура. Разбира се, той не е единственият, останал в паметта ми. Други учители също са направили много за мен и съм им благодарен. Например Георги Бакалов и Флорина Бъчварова, която ми преподаваше латински и даваше много от себе си.
...си спомних фраза на латински.
Често ми се случва. Преди време превеждах басни и тогава използвах езика постоянно. Превеждал съм Павзаний от старогръцки, а той има едно съчинение "Пътеводител по Елада". През декември миналата година бях на сватба в Атина. Беше ми много приятно да отида в гръцката столица и да се разходя по историческите места.
...прибавих картина към колекцията си.
Последната картина, която купих, е на Деля Чаушева. Интересът ми към изобразителното изкуство е обусловен от семейството ми.
...се впечатлих от български художник.
Преди две години забелязах произведенията на Димитър Труканов, но за съжаление оттогава не успях да си купя негова картина. Надявам се скоро да придобия нещо от него. Труканов участва и на нашата Втора творческа среща за живопис през септември 2007-а в Несебър. Впечатли ме подходът му към материала и към претворяването на идеята.
Дълги години съм живял в чужбина и представата ми за българското изкуство е по-различна. Напуснах страната през 1990-а, когато тя "замръзна". Но когато се върнах, се убедих, че изкуството не е замръзнало и се развива. Затова е важно хората, които имат финансови възможности, да го насърчават. Ние правим каквото можем. Предстои откриване на наша изложба на 10 април в галерия "Аргос" от пленера ни през миналата година.
...почувствах национална гордост.
На биеналето във Венеция миналата година. Произведенията на нашите художници са наистина стойностни, сравними със западните. Затова не бива да се чувстваме като провинциалисти в Европа. Трябва да имаме високо мнение за себе си и да правим изкуство с желание. Защото най-трудно е да вършиш нещо, обезкуражен или лишен от признанието на обществото. Тогава нищо добро не се получава.
...прогнозирах бъдещето.
В бизнеса това се прави непрекъснато. Следващите няколко години ще са трудни за всички. Според мен в момента не се дооценява ситуацията, в която се намираме. Често чувам, че ставащото по света няма да ни засегне. Скоро говорих с наш партньор на тази тема. Казах му да погледне рекламите. Преди година-две рекламираха как ни дават ипотечни кредити по 6.5% за купуване на жилище, а сега - как взимат парите ни на депозит с лихва 7-8.5%. Оптимизмът е хубаво нещо, той движи света. Но българският бизнес все още не се е сблъсквал с труден момент в развитието си. Според мен това предстои. В момента цените на предлаганите активи са далеч от реалността, доста надценени са. Имаме и други сериозни проблеми - например демографската ситуация, инфлацията.
...получих подарък.
Последно получих бронзов плъх от партньор, понеже сме в китайската година на плъха. Подаръкът бе придружен с много добри пожелания.
...подарих цвете.
Преди дни - на майка ми, без конкретен повод. Наскоро купих цветя и за кумата ми по един наистина хубав повод - рождения ден на нейните близнаци.
...пих добро вино.
В България предпочитам главно български вина. От 2004-а насам всяка година допълвам колекцията си от вина със стотина бутилки. Опитвам да си намеря "Енира" на избата "Беса Валей", което още не е излязло на пазара. Произведено е в лимитирана серия от сорта Пино Вердо. Иначе обичам традиционните за всяка страна вина - каквото е нашето Мавруд например.
...изживях романтични мигове.
През 2006 г. изкарах четири месеца във Флоренция, тъй като съпругата ми събираше материали за дисертация в тяхната художествена академия. На всеки, който търси романтика, мога да препоръчам пролетта в този град - преживяването е незабравимо. Много харесвам Италия и прекарвам около два месеца годишно там.
...получих добра новина.
Когато за втора поредна година в специализиран сайт видях, че наш хотел е сред стоте най-популярни в света. Класацията се прави от хора, които са посетили съответните хотели и познават добре обстановката и обслужването им. Това е признание за всеки от бранша. Като го имаш, финансовите успехи следват естествено.